Více než 4000 horolezců vylezlo na vrcholek Everestu ve výšce 8850 metrů poté, co ho v roce 1953 poprvé pokořil Novozélanďan Edmund Hillary s šerpou Tenzingem Norkejem. Zhruba 700 těchto horolezců je stále naživu. Jsou mezi nimi i Češi, včetně pražského primátora Pavla Béma, který na nejvyšší hoře planety stanul v květnu 2007.

Platí i pro Dhaulágirí

"Zprostíme je vízových poplatků, aby mohli navštívit Nepál v letech 2010 a 2011 v rámci plánu Nepálského turistického roku," řekl agentuře Reuters Randžán Arjal z ministerstva turismu. Nulové vízové poplatky se vztahují i na horolezce, kteří zdolali vrcholek Dhaulágirí, sedmé nejvyšší hory světa. Nepál v roce 2011 slaví 50. výročí prvního pokoření této hory, kterého dosáhla švýcarsko-australská expedice.

I na tomto vrcholku ve výšce 8167 metrů už stanuli Češi. Patří mezi ně i skialpinista David Fojtík, který na něj vylezl na jaře loňského roku a potom ji jako první člověk na světě sjel na lyžích. Za svůj extrémní výkon ale zaplatil amputací všech prstů na pravé noze. Horolezci navíc po zbytek letošního roku a v příštím roce budou mít v rámci oslav slevu 50 procent na pokus o výstup na Dhaulágirí; každý zahraniční horolezec musí běžně zaplatit poplatek 5000 dolarů (asi 100.000 korun), pokud se chce pokusit o výstup na tuto horu.

Nepál, kde leží osm ze 14 nejvyšších hor světa, vyhlásil rok 2011 rokem podpory turistiky. V jeho rámci by do země měl přijet milion zahraničních návštěvníků, zatímco letos jich bude téměř půl milionu. Turistický ruch zajišťuje v Nepálu asi čtyři procenta hrubého domácího produktu, ale v posledních letech se na něm negativně podepsaly politické nepokoje, časté stávky a uzávěry dopravy.