„Tato obžaloba posouvá žalovaného další krok blíže k odpovědnosti za násilné trestné činy, z nichž je nyní obviněn,“ uvedl v prohlášení manhattanský prokurátor Cyrus Vance. Weinstein byl podle jeho slov obžalován ze znásilnění prvního a třetího stupně a z kriminálního sexuálního činu prvního stupně.

Harvey Weinstein
Weinstein se dobrovolně vydal policii. Hrozí mu až 25 let

Weinsteina od vypuknutí celé aféry obvinilo ze sexuálního obtěžování a sexuálních útoků přibližně 70 hereček včetně holywoodských hvězd Salmy Hayekové, Gwyneth Paltrowové či Cate Blanchettové. Weinstein však všechna tato obvinění z nepřístojného sexuálního chování popírá.

Obžaloba, která následuje po několikaměsíčním vyšetřování newyorské policie, se však týká pouze dvou žen. Policie nezveřejnila jejich identitu, ale uvedla, že zločiny proběhly v letech 2004 a 2013.

Eric Schneiderman
Žaloval Weinsteina, teď sám čelí obvinění ze sexuálního útoku

V prvním případě by se mělo jednat o herečku Luciu Evansovou, která Weinsteina obvinila z toho, že jí v roce 2004 přinutil k orálnímu sexu.

Ben Brafman, šéf Weinsteinova právního týmu, řekl, že se jeho klient cítí se nevinný a bude se domáhat zproštění všech obvinění. Pokud by byl Weinstein odsouzen za nejvážnější z činů, které jsou mu kladeny za vinu, mohl by skončit ve vězení na pět až 25 let.

Cate Blanchettová
Weinsteina obvinila ze sexuálního obtěžování i oscarová Cate Blanchettová

„Brzy podáme formální námitku proti obvinění, a pokud se tento případ skutečně dostane před hlavní líčení, očekáváme, že bude pan Weinstein osvobozen,“ napsal Brafman ve svém prohlášení.