Nařízení podepsal šéf kabinetu Naréndra Módí, ještě čeká na podpis prezidenta Rama Natha Kovinda. Během šesti měsíců by jej měl ratifikovat parlament, mezitím však výnos už vstoupil v platnost. Uvedla to agentura DPA. Nařízení také zvyšuje minimální tresty za znásilnění dívek mladších 16 let z deseti na 20 let a minimální trest za znásilnění žen ze sedmi na 10 let.

Vláda dále zavedla opatření, které má zrychlit vyšetřování trestných činů znásilnění, jež musí být nově uzavřeno do dvou měsíců. 

Znásilnění a vražda osmileté dívky se dostaly do novinových titulků poté, co hinduistická radikální skupina protestovala proti zatčení osmi podezřelých příslušníků hinduistické komunity. Zločin tak vyvolal náboženské napětí, které proti sobě postavilo dvě hlavní komunity v regionu - hinduisty a muslimy.

Protesty ještě vzrostly poté, co se na veřejnosti objevila informace o znásilnění dospívající dívky poslancem strany Bharatiya Janata, jež je vládnoucí stranou v indickém státu Uttar Pradeš.

Indové srovnávali tento zločin s krutým znásilněním mladé studentky, jehož se v roce 2012 dopustil gang výtržníků v autobuse v Dillí, což tehdy vedlo k masovým demonstracím.

Ženské organizace a aktivisté aktuální sobotní rozhodnutí indické vlády přijaly s rozpaky - podle ohlasů některých jejich představitelů by bylo lepší, kdyby se vláda spíš než o přísnější postihy zasadila o to, že každého viníka trest skutečně dostihne. Podle údajů indických ženských spolků je totiž v Indii odsouzeno pouze 28 procent pachatelů znásilnění, což znamená, že 72 ze stovky násilníků zůstane bez trestu.

Násilí na ženách se navíc v Indii stále rozmáhá, a to navzdory tomu, že už v roce 2013 vláda zpřísnila legislativu v reakci na případ autobusu v Dillí. V roce 2016 bylo v Indii zaznamenáno asi 40 tisíc případů znásilnění, přičemž oběťmi byly ve 40 procentech děti.