Technicky vyspělý svět si zatím s primitivními zbraněmi teroristů neví rady. Papinův hrnec v aluminiovém provedení seženete za deset dolarů. V příručce Islámského státu Jak přežít na Západě najdete kromě dalšího návody na výrobu nejprimitivnějších zařízení – z mikrovlnné trouby nebo z papiňáku – a jak docílit, aby měly co nejničivější účinek.

Teroristické útoky na vlaky a nádraží v roce 2004 v Madridu provedli pachatelé také relativně snadno. Dynamitové bomby zakoupené načerno ve Švédsku spojili s technicky staršími mobily. Stačilo pak jednoduše na mobily připojené na rozbušky zavolat.

Teroristu od sedláka nerozlišíte

Již tehdy se ukázalo, jak snadno mohou teroristé uspět proti průmyslově vyspělým zemím s pomocí nijak složitých prostředků. Odhalit při nákupu jednotlivých součástí, jestli jste farmář, automobilový závodník nebo terorista, je prakticky nemožné. Jednou z nejběžnějších součástí bomb, které využívá také Islámský stát, je totiž dusičnan amonný. Běžně dostupné hnojivo. Ve velkém se vyrábí a vyváží například z Turecka a Iráku. Kam tisíce tun dusičnanu míří a kde ve skutečnosti skončí, je obtížně dohledatelné.

Hnojivo stálo i za atentátem v roce 1995 v Oklahomě v USA. Bývalý voják tam odpálil 2,4 tuny výbušniny vyrobené z průmyslových hnojiv. Kromě nich použil i nitrometan, palivo pro závodní vozy, typu dragster. Výbuch zabil 196 osob a zcela zničil budovu, kde sídlily federální úřady.

Nástrahy v hrnci i v obrubníku

Lumír Němec, který jako voják působil v krizových oblastech, se s primitivně vyrobenými systémy setkával. Na dotaz Deníku, jestli narazil i na bombu z tlakového hrnce a zda ji lze sestrojit ze dostupných surovin v našich obchodech, řekl: „V Afghánistánu jsou schopní vyrobit bombu z čehokoliv i z papiňáku. Tam dávali bomby do chodníků, zabudovávali je do obrubníků." Pokud se amatér o problematiku jen trochu zajímá, sestaví zařízení z dostupných surovin. V Afghánistánu jsou výbušniny snadno dostupné všude a v dostatečném množství. „Jak a kde se dá materiál sehnat u nás, k tomu se nemohu a nechci vyjadřovat," dodal Lumír Němec, který se dnes zabývá i výcvikem boje proti teroristům.

Pavel Hrabica