Terorista původem z Venezuely, vlastním jménem Ilyich Ramírez Sánchez, byl již v roce 1997 odsouzen na doživotí za vraždu dvou francouzských agentů a jednoho policejního informátora v Paříži v roce 1975. Nyní ho zvláštní tribunál bude soudit za čtyři atentáty, které si v letech 1982 až 1983 ve Francii vyžádaly 11 mrtvých. Proces má trvat šest týdnů.

Sánchez, bělovousý a usměvavý, stanul před soudci v džínách a ve vojenské blůze. Po formálním potvrzení totožnosti soudu řekl, že je profesionální revolucionář. Pak už neřekl ani slovo. Zdravil lidi v publiku a početné novináře a podle agentury AFP se nechoval jako obžalovaný před porotou, nýbrž byl uvolněný jako lidé, kteří právě navštívili divadelní představení.

Sánchez byl symbolem terorismu období takzvané studené války. Soud ho viní z podněcování útoků, při nichž bylo zabito 11 lidí a dalších 140 zraněno, ze spoluúčasti na vraždě a ze spoluúčasti na ničení a rozkladu. Carlos všechna obvinění odmítá.

Spolu s ním jsou v nepřítomnosti souzeni jeho tři předpokládaní komplicové – Palestinec Kamál Isáví a Němci Christa-Margot Fröhlichová a Johannes Weinrich, údajný někdejší šéf „evropských operací“ Sáncheze a kdysi i člen německé Frakce Rudé armády. Weinrich je vězněn v Německu a Berlín ho odmítl vydat francouzské justici. Fröhlichová, která byla po určitou dobu ve vězení ve Francii, je na útěku a zřejmě se skrývá v Německu. Palestinec Isáví je stále hledán a skrývá se neznámo kde.

Asi nejvíce se Carlos „proslavil“ v prosinci 1975 zorganizováním únosu šedesátky lidí, včetně 11 ministrů, z vídeňského summitu Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC), při němž zemřeli tři lidé. Účelem akce bylo získat za rukojmí prostor v médiích pro palestinské hnutí, což se podařilo. Přičítá se mu řada teroristických útoků, například únos francouzského letadla do ugandského Entebbe v roce 1976. Údajně stál i za masakrem izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 a za obsazením francouzské ambasády v Haagu v roce 1974. Mezi lety 1978 a 1986 přicestoval Carlos několikrát i do bývalého Československa.

Carlos se v rozhovoru, který v neděli zveřejnil venezuelský deník El Nacional, vůbec poprvé přihlásil k více než 100 útokům, při nichž zemřelo 1500 až 2000 lidí. Tvrdil přitom, že civilistů mezi jeho oběťmi bylo „jen málo“, asi tak 10 procent.

Podle agentury AFP se Carlos až dosud přihlásil jen k únosu lidí ve Vídni v roce 1975. Dvaašede­sátiletý teroristický veterán venezuelskému listu také řekl, že terorismus bude existovat, dokud si prý imperialisté budou udržovat svou světovou hegemonii. „Jsem nepřítelem teroristů, jimiž jsou Spojené státy a Izrael,“ řekl Sánchez. Dodal, že je přesvědčen, že jednou z vězení vyjde, a pak se prý připojí k režimu nynějšího prezidenta Huga Cháveze, aby mu pomohl bránit se se zbraní v ruce.