Šéf Bílého domu zkritizoval evropské země a mezi nimi zejména Německo za nízké výdaje na obranu, přičemž konkrétně Němce označil za "ruské zajatce".

Německá kancléřka Angela Merkelová kontrovala, že Německo se může rozhodovat samo, přičemž připomněla dobu, kdy tomu tak nebylo. "Dobu, kdy část Německa řídil Sovětský svaz, jsem osobně zažila. Jsem velmi ráda, že dnes je naše zem sjednocená a svobodná. A že díky tomu také můžeme říci, že děláme vlastní nezávislou politiku a přijímáme nezávislá rozhodnutí," uvedla Merkelová. Informuje o tom agentura DPA.

Německá kancléřka také rozporovala Trumpův argument, že Německo neplní své sliby o zvyšování výdajů na obranu v rámci NATO, a uvedla, že Berlín vynaloží do roku 2024 na obranu o 80 procent víc než v roce 2014, kdy se konal předchozí summit NATO ve Walesu. "Cítíme se vázáni závěry summitu z Walesu zvýšit výdaje na obranu na úroveň dvou procent HDP do roku 2024," uvedla Merkelová.

Trump později trochu zmírnil svůj atak, když uvedl, že má s šéfkou německé vlády nadále "velmi dobré vztahy". 

Americký prezident a německá kancléřka absolvovali společné bilaterální jednání na okraj summitu v půl čtvrté odpoledne, další schůzku měl Trump s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že i přes tuto roztržku předpokládá, že spojenci ukážou při jednání jednotu. "Prezident Trump mluví o výdajích na obranu velmi zpříma - ale v zásadě všichni souhlasíme: všichni spojenci se shodují na tom, že v alianci je třeba spravedlivěji sdílet náklady," prohlásil Stoltenberg.

Podle statistik evropské země propad svých obranných výdajů zastavily. Naprostá většina z nich ale zatím může v souvislosti se zvýšením výdajů na obranu na dvě procenta mluvit jen o plánech, jak to do roku 2024 udělat. Podle Trumpa by to bohaté země měly zvládnout rychleji.

V podvečer vydali vedoucí představitelé NATO na summitu formální pozvání určené Makedonii, aby se připojila k alianci. K tomu, že se tento krok mohl uskutečnit, přispělo vyřešení sporu, jenž bývalá jugoslávská republika vedla ohledně svého jména se sousedním Řeckem. To nesouhlasilo s jednoslovným názvem Makedonie, protože to byl současně název jeho provincie. Země proto v letošním roce přijala nakonec oficiální pojmenování Republika Severní Makedonie.

Summit NATO má dále potvrdit změny velitelské struktury a vznik dvou nových logistických velitelství, odsouhlasit zahájení výcvikové mise v Iráku a další podporu partnerských zemí v boji s terorismem.

Summit by měl také potvrdit, že přetrvává jednotný přístup NATO k Rusku. Vrcholem Trumpových bilaterálních jednání by přitom měla být právě schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se má setkat v pondělí.