Zbylí členové slovenské expedice brzy také opustí základní tábor. „Ráno přeletěli nad našimi stany. Zabalili jsme jim všechny věci, které nyní čekají na odvoz. Pozítří (v pátek), kdy přijdou naši nosiči, uzavřeme náš tábor a vydáme se na čtyřdenní pochod dolů, do Lukly," vylíčil podle Sme situaci člen expedice Ján Madarás.

Horolezce Vladimíra Štrbu a Zoltána Pála při výstupu takzvanou Boningtonovou cestou, která je považována za jednu z nejtěžších, nejprve v pondělí zastihla silná bouře a poté lavina, která Pálovi poranila oči. Oba zůstali uvězněni v bivaku a museli do základního tábora zavolat o pomoc. V úterý se k nim vydala záchranná výprava složená ze čtyř šerpů.

Expedice na svém facebookovém profilu oznámila, že oba horolezci jsou v pořádku, pouze Pál má problémy s očima. Expedice poděkovala šerpům, kteří se dokázali dostat v „neznámé stěně plné sněhu" až ke Slovákům.

Dvojice podle webu Týždeň.sk zvolila pro výstup trasu, kterou už 28 let nikdo nešel. Členové expedice tvrdí, že oba byli na výstup velmi dobře připraveni a vybaveni, ale zradilo je počasí. Na vrchol se Slováci měli dostat právě dnes a na čtvrtek plánovali sestup do základního tábora.

Štrba už má podle slovenského Denníku N za sebou úspěšný výstup na jednu osmitisícovku, a to Čo Oju. V Himálaji byl i na několika dalších výpravách. Pál má zkušenosti z Vysokých Tater, Alp, Kavkazu a Pamíru.