Od zemětřesení uplynuly již více než tři dny a podle odborníků šance na záchranu přeživších po 72 hodinách rapidně klesají. Záchranné práce navíc silně komplikuje poškozená infrastruktura, silný déšť a následné otřesy, které můžou způsobit sesuvy půdy.

Záchranu přeživších komplikuje počasí:

Japonsko zasáhlo zemětřesení, leden 2024
Obětí zemětřesení v Japonsku přibývá. Záchranné práce komplikuje počasí

Podle odborníků šance na záchranu přeživších po 72 hodinách od zemětřesení rapidně klesají. Situaci na místě silně komplikuje i poškozená infrastruktura a následné otřesy, které můžou způsobit sesuvy půdy.

Záchranářům pomáhají vojáci

Přesný rozsah katastrofy, která zasáhla poloostrov Noto, ještě není známý. V třináctitisícovém městě Suzu se podle starosty zřítilo 90 procent budov. Dramatická situace je také ve městě Wadžima, kde je podle úřadů pod troskami uvězněn velký počet lidí. V evakuačních střediscích našlo útočiště 33 tisíc lidí, přes sto tisíc domácností je bez dodávek vody a na 30 tisíc bez elektřiny, napsala agentura Reuters.

Premiér Fumio Kišida ve čtvrtek oznámil, že v oblasti bude pomáhat na 4600 vojáků, dosud jich tam byla asi tisícovka. Pomoc se ale kvůli poničené infrastruktuře dostává na odlehlý sever poloostrova Noto jen pomalu.

Zemětřesení v Japonsku zachytily kamery: 

Následky silného zemětřesení v Japonsku, leden 2024
Zemětřesení v Japonsku zachytily kamery: Lidé padali na zem, silnice se zdvihaly

„I když dám svou porci jídla dětem, pořád to pro ně není dost. Poslední dva dny jsem téměř nic nejedla,“ řekla japonskému listu Asahi šimbun třicátnice ve městě Suzu.

Po pondělním zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo prefekturu Išikawa dalších téměř 600 následných slabších otřesů. Prefektura leží asi 300 kilometrů od Tokia na opačném, severním pobřeží ostrova Honšú.