Dvacet čtyři z celkem 33 mužů, vysvobozených z podzemí při mimořádné záchranné operaci, přiletělo většinou z manželkami a dětmi, aby po křesťanských svatých místech vykonalo, jak sami říkají, děkovnou pouť.

„Pokládáme to za boží požehnání, že můžeme přijet sem, abychom poděkovali tisícům lidí, kteří se modlili za naši záchranu, když jsme byli uvězněni v dole,“ citovala agentura AFP jednoho z horníků, jejichž osud sledoval se zatajeným dechem celý svět.

Další ze zachráněných, Esteban Rojas, řekl agentuře AP, že se po celou dobu tvrdé zkoušky v podzemí modlil k Ježíši Kristu a nyní je hrdý na to, že může navštívit zemi, kde Ježíš žil.

Chilští horníci mají ve čtvrtek na programu návštěvu hlavních křesťanských památek v Jeruzalémě: Getsemanské zahrady, Křížové cesty, Chrámu Božího hrobu.

V příštích dnech navštíví řadu dalších nejuctívanějších míst katolické víry, mimo jiné Baziliku narození Páně v Betlémě, Nazaret a Tiberiadské jezero, u jehož břehů se někteří nechají pokřtít.

Skupinu chilských horníků také přijme izraelský prezident Šimon Peres, plánován je pro ně i pobyt u Mrtvého moře a návštěva památníku holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě.

Osmidenní návštěvu chilských horníků sponzoruje izraelské ministerstvo cestovního ruchu

Podle místních médií přijde jejich pobyt izraelské daňové poplatníky na 700.000 dolarů (12,5 milionu korun).

Ministr Stas Misežnikov dnes řekl, že je pro Izrael obzvláště významné uvítat ty, kdo „ztělesňují triumf lidského ducha“.

Zával 700.000 tun skály v dole na měď a zlato na severu Chile uvěznil horníky pod zemí 5. srpna. Do evakuace 13. října strávili v hloubce víc než 600 metrů 69 dnů, což je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem.

Záchranné práce sledoval na televizních obrazovkách v přímém přenosu celý svět. Na horníky se pak sesypaly pozvánky a nabídky, někteří se vydali do Hollywoodu nebo do Evropy, jiní v roli čestných hostů sledovali fotbalové zápasy renomovaných týmů.