„Migranti na jižní hranici nebudou vpuštěni do Spojených států, dokud nebudou jejich nároky individuálně schváleny u soudu. Dovolíme jim vstoupit do naší země pouze legálně,“ tweetoval Trump v sobotu v noci.

„Všichni zůstanou v Mexiku,“ dodal Trump ve druhém tweetu, kterým také pohrozil uzavřením jižní hranice USA, pokud to bude nutné.

Jenna Gilbertová, vedoucí právnička losangeleské kanceláře lidskoprávní kanceláře Human Rights First, agentuře Reuters řekla, že Trumpův plán je „naprosto nezákonný a jsem si jistá, že se administrativa znovu ocitne u soudu.“

Trump se snaží zabránit tisícům Středoameričanům, kteří putují v karavaně migrantů ve vstupu do Spojených států. Nařídil, aby přistěhovalci, kteří nelegálně vstoupí do Spojených států z Mexika, ztratili způsobilost pro udělení azylu. Toto nařízení však dočasně pozastavil americký soud.

Mexiko odmítá být bezpečnou třetí zemí

Nadcházející mexická ministryně vnitra Olga Sanchez Corderová uvedla, že „mezi budoucí vládou Mexika a Spojenými státy neexistuje žádná dohoda jakéhokoli typu.“ Nově zvolený mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador, nastoupí do úřadu teprve 1. prosince a spolu s ním i jeho nová vláda. 

Corderová řekla agentuře Reuters, že budoucí vláda vedla rozhovory se Spojenými státy. Současně však zdůraznila, že nemohla uzavřít žádnou dohodu, protože ještě není v úřadu. Corderová také vyloučila, že bude Mexiko prohlášeno za „bezpečnou třetí zemi“, jak tom informoval americký list Washington Post.

Situace kolem migrantských karavan je podle Corderové „velmi choulostivá“. Výslovně však nevyloučila, že by mohlo Mexiko držet migranty z karavany na své půdě, zatímco jejich žádosti o azyl ve Spojených státech budou zpracovávány. Agentuře Reuters však řekla, že převzetí statutu „bezpečné třetí země“ bylo „vyloučeno“.

Pokud by Mexiko převzalo status „bezpečné třetí země“, museli by žadatelé o azyl požádat o postavení uprchlíka spíše v Mexiku než ve Spojených státech. Migrační aktivisté již dlouho tvrdí, že v Mexiku nejsou takové podmínky, aby mohlo nabídnout bezpečné útočiště pro migranty, kteří prchají před násilím ve Střední Americe.