Posádka ISS loni v noci na 30. srpna objevila v plášti stanice otvor, který byl vyvrtán zevnitř. Trhlinu, kterou způsobila pokles tlaku, kosmonauti záhy utěsnili žáruvzdornými pásky a dopravní loď se 20. prosince bez problémů vrátila na Zemi.

Co otvor způsobilo, nebylo dlouho známo. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin zpočátku hovořil o tom, že dírka mohla být způsobena nárazem meteoritu do kosmické lodi. Krátce nato pak oznámil, že otvor byl proveden "lidskou rukou." Pro agenturu Tass již dříve řekl, že vyšetřují různé teorie. „Uvažujeme o všech teoriích, avšak ta o dopadu meteoritu byla zavrhnuta. Bylo totiž evidentní, že byl trup kosmické lodi zasažen zevnitř," uvedl. "Otvory byly vytvořeny člověkem, na povrchu jsou vidět stopy vrtáku. Prozatím ale odmítáme jakékoliv spekulace," dodal také.

Podle zdrojů agentury Interfax se vyšetřovatelé přikláněli k názoru, že otvor vznikl omylem při přípravě kosmické lodi ke startu na kosmodromu Bajkonur. "Skutečnost, že byla díra vyvrtána člověkem, však rozhodně nenaznačuje, že byla vyvrtána úmyslně s cílem někoho poškodit," uvedla také ve svém prohlášení americká vesmírná agentura NASA.  

Nic vám neřekneme

Nyní však šéf Roskosmosu oznámil, že ví, co díru způsobilo. "Otvor se nacházel v obytné části. Odebrali jsme všechny vzorky a už víme, co se stalo, ale nic vám neřekneme. Musíme si uchovat nějaká tajemství," oznámil Rogozin podle státní tiskové agentury RIA Novosti. Kreml jeho rozhodnutí zatím nekomentoval.

Toto vysvětlení však nestačí šéfovi americké vesmírné agentury NASA Jimu Bridestinovi. "Plánuji si s Rogozinem promluvit. Nechci, aby se kvůli jednomu incidentu naše vztahy vrátily zpět na začátek, ale je nepřijatelné, aby se v mezinárodní kosmické stanici jen tak vytvářely díry," citoval jeho slova deník Houston Chronicle. 

Vyšetřování původu záhadného otvoru se dlouho nepodařilo objasnit. Nepřispěly k tomu ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru zajistili kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev. Odebraný materiál zkoumali experti ruské tajné služby FSB.

Šéf Roskosmosu loni v září uvedl, že díra mohla být vyvrtána při výrobě, nebo během pobytu na oběžné dráze. Ruská média následně přinesla informaci, že díru do pláště vyvrtali američtí astronauti, kteří chtěli urychlit návrat na Zem. Rogozin později vzal svá slova zpět a doplnil, že nikdy neukázal prstem na americké astronauty. Média obvinil z překrucování informací.

Podle další teorie, se kterou přišla ruská média, pak byl viníkem ruský pracovník, který díru omylem vyvrtal do pláště už při výrobě a poté jí měl ucpat speciálním lepidlem, takže se při závěrečné kontrole na nic nepřišlo a zátka se uvolnila až po dvou měsících ve vesmíru. Žádná z těchto verzí se však nepotvrdila.

Na začátku března pak Roskosmos oznámil, že v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) budou nově rozmístěny sledovací kamery. Podle ruských médií jde o reakci právě na incident s vyvrtanou dírou.

Práce na mezinárodní vesmírné stanici ISS je společný projekt NASA, Roskosmosu, Evropské kosmické agenturé (ESA), japonskou JAXA a kanadskou CSA. Od listopadu 2000 je trvale obýván. Zatím není jasné, jak dlouho bude v provozu. Roskosmos plánuje být součástí programu až do roku 2024, zatímco NASA plánuje pokračovat v používání vesmírné stanice do roku 2030.