Takzvané Tylenolové vraždy otřásly Chicagem před dlouhými čtyřiceti lety. Po požití běžně dostupného léku proti bolesti zemřelo v roce 1982 sedm lidí. Policie později zjistila, že to nebyla náhoda, ale někdo na pultech vyměnil krabičky léků za kapsle s příměsí jedovatého kyanidu. Ač několik podezřelých policie zadržela, žádného se nikdy nepodařilo stoprocentně usvědčit.

Skautský tábor. Pro někoho chvíle radosti, pro děti nedaleko městečka Locust Grove v roce 1977 ale představoval chvíle hrůzy.
Tři děti někdo znásilnil a umlátil. Horor na táboře je i po 45 letech nevyřešený

Loni se ale znovu rozjelo vyšetřování, díky němuž byly zjištěny nové důkazy. Hlavního podezřelého, který svou vinu roky popírá, by tak policie už mohla obvinit. Zatím ale bojuje s nedostatkem fyzických důkazů.

Portál Today píše, že ve městě Arlington Heights, kde došlo ke třem úmrtím, má tamní policie stále ještě k dispozici lahvičky s pilulkami, které používá jako důkazní materiál. „Pořád dostáváme tipy, které vyhodnocujeme a vyšetřujeme. Také využíváme nové forenzní technologie," uvedl loni seržant Joe Murphy televizi NBC Chicago.

Podezřelý vinu popírá

Hlavním podezřelým v případu je šestasedmdesátiletý James Lewis z Massachusetts, kterému bylo v roce 1982 36 let. Deník Chicago Tribune doplňuje, že se Lewis měl přiznat Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že v době vražd poslal mateřské společnosti Tylenolu, firmě Johnson & Johnson, dopis s žádostí o výkupné.

Vraždy na Bodomském jezeře. Vyšetřovatelé si prohlížejí zakrvácenou stanovou plachtu
Horor u Bodomského jezera. Nevyřešené vraždy teenagerů dodnes straší Finsko

List Chicago Tribune také analyzoval tisíce dokumentů spojených s případem. Pokroky v technologii umožnily vyšetřovatelům určit datum poštovního razítka na vyděračském dopise, který Lewis napsal a v němž požaduje zaslání jednoho milionu dolarů na bankovní účet. Měl v něm rovněž vyhrožovat, že jen tak firma může zastavit zabíjení. Uvedl dokonce, že je snadné umístit kyanid do kapslí ležících na pultech obchodů. Lewis měl dopis napsat ještě předtím, než byla úmrtí s lékem spojena.

Lewis dodnes popírá, že by se na vraždách jakkoliv podílel. „Dámy, už vás někdy čtyřicet let obtěžovali za něco, s čím jste neměli nic společného?" odpověděl na dotaz reportérek Chicago Tribune, když je zajímalo, zda má nějaké teorie o vrahovi.

Odhodlaní vyšetřovatelé

Po čtyřiceti letech se vyšetřovatelé pokusili znovu na případech pracovat. Portál NBC Chicago píše, že cestovali do Bostonu, kde chtěli Lewise znovu vyslechnout. Ten však dále trvá na své nevině. Stopku v případě představuje zejména nedostatek fyzických důkazů. Vyšetřovatelé se ale domnívají, že nepřímé důkazy jsou dostatečné k tomu, aby mohli Lewise obvinit. Rozhodnutí tak je na státním zástupci.

Sedmnáctiletá Brittanee Drexelová v době zmizení. Její tělo bylo nalezeno letos v květnu.
Šla za přáteli a zmizela. Po 13 letech našli její tělo a rozpletli děsivý příběh

Vyšetřování tak stále pokračuje. „Jsme zapojeni do nejnovějšího vyšetřování, ale nemůžeme se k tomu dále vyjadřovat,“ uvedl mluvčí státní policie z Illinois. „Spolupracujeme s mnoha agenturami už roky s konečným cílem vyřešit tento případ," doplnil seržant Joe Murphy, který vede vyšetřovací tým.

Bývalý federální prokurátor Jeremy Margolis dodal, že každý, kdo se do řešení případů zapojil, toužil zjistit, kdo to udělal, jak ho zastavit a jak mu poté zajistit spravedlnost. „Zabývali jsme se každou myslitelnou teorií, každým teoretickým motivem,“ uvedl.

Reportáž o případu Tylenolových vražd:

Zdroj: Youtube

Revoluce v balení léků

Tablety léku Tylenol, kvůli kterým zemřelo sedm lidí od dvanácti do pětatřiceti let, byly po skandálu okamžitě staženy z regálů a byly testovány na přítomnost kyanidu. Panika, kterou úmrtí vyvolala, vedla také k trvalé změně balení léků a tím k revoluci v bezpečnosti výrobků.

Díky děsivým případům byly zavedeny obaly na léky odolné proti manipulaci a zároveň umožňující spotřebitelům zjistit, zda byla lahvička otevřená, či nikoliv. „Naší nejvyšší odpovědností bylo vždy zdraví a bezpečnost našich spotřebitelů," uvedla společnost Johnson & Johnson v prohlášení.

Tylenol je severoamerická značka léků na zmírnění bolesti, snížení horečky a zmírnění příznaků alergie či nachlazení. Hlavní léčivou látkou je paracetamol. Společnost Johnson & Johnson koupila lék v roce 1959. Několik set šarží léků Tylenolu, ale také dalších prášků včetně Benadrylu, Motrinu, Rolaids či prášků na spaní Simply Sleep musela společnost stáhnout také v roce 2010. Důvodem byly stížnosti na zápach připomínající plíseň. Příčinou byla kontaminace obalů látkami, které se používaly k ošetření dřevěných palet, na kterých byla balení léků přepravována.