Objev záhadného kusu kovu okamžitě vyvolal spekulace o jeho původu. Zatímco střízlivé odhady odborníků hovořily o vesmírném smetí, objevily se i názory, že může jít o kus letadla Malajských aerolinek, které v roce 2014 zmizelo nad oceánem. Milovníci záhad pak přispěchali s verzí, že jde o část mimozemského plavidla.

Do domu v New Jersey se v pondělí zřítil kus meteoritu. Vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o pět miliard let starou část Halleyovy komety. Ilustrační snímek
Takový poklad nečekali. Rodině spadl do domu meteorit, je z Halleyovy komety

Jen o dva týdny později je ale veškerým dohadům konec. Nezvyklý objekt podle úřadů pochází z indické rakety Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), kterou do vesmíru vyslala Indická organizace pro vesmírný výzkum (ISRO). „Jde s největší pravděpodobností o trosky odhozené během třetí fáze letu na oběžnou dráhu,“ vysvětluje australská vesmírná agentura ASA.

Objev záhadného objektu na australském pobřeží:

Zdroj: Youtube

To následně potvrdila i ISRO. Šéf indické organizace Sreedhara Somanath pro BBC uvedl, že záleží na Austrálii, jak s vesmírnými troskami naloží. Podle úřadu OSN pro vesmírné záležitosti jsou však země povinné vrátit veškeré „cizí vesmírné objekty“ nalezené na svém území jejich majiteli.

Podle Alice Gormanové z australské Flindersovy Univerzity existuje celá řada důvodů, proč by stát, který raketu do vesmíru vyslal, mohl chtít její trosky zpět. Hlavním je možnost analýzy průběhu vesmírné mise. Konstatovala ovšem, ež v tomto případě nemá převzetí objektu z rukou Australanů pro Indii žádný význam.

Umělecká představa mezihvězdného tělesa 'Oumuamua
Vědci vysvětlili dráhu tajemného vesmírného objektu. Teorie o UFO ale stále žije

Oproti tomu samospráva Západní Austrálie již projevila zájem si trosky ponechat. Premiér největšího australského státu Roger Cook místním médiím řekl, že by část indické rakety mohla skončit ve státním muzeu vedle trosek vesmírné stanice Skylab americké NASA, které byly objeveny v roce 1979. Místní věří že se z objektu může stát nová turistická atrakce.

Australské a indické úřady podle deníku Sky News spolupracují na dalších krocích včetně „zvažování závazků vyplývajících z vesmírných dohod uzavřených v rámci Organizace spojených národů (OSN)“. V současné době je válec uložený ve skladišti ASA. 

Zařízení vyplavilo moře v polovině července na pláži nedaleko Green Head, městečka vzdáleného asi 250 kilometrů severně od Perthu. Zatím není jasné, z jaké mise trosky pocházejí a kolik času ve vodě strávily. Zprvu panovaly obavy, že by z objektu mohly unikat nebezpečné látky, úřady ale došly k závěru, že riziko nepředstavuje.

Není to přitom poprvé, kdy se na australské půdě objevily trosky rakety. Před rokem našel farmář v Novém Jižním Walesu ohořelý kus vesmírného nosiče společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, připomíná deník Al Jazeera.