V Pekingu strávil jen jeden den, způsobil ale mezinárodní poprask. Stroj, kterým na zahraniční cesty jezdívali Kimův otec i děd, je zahalen rouškou tajemství. Listu New York Times a singapurským The Straits Times se však o neobvyklém vozidle podařilo mnohé odhalit. 

Podle informací o cestách Kimových předků vlak rychlé cestování nenabízí. Těžké neprůstřelné vagony nemůžou jet rychleji než 59 kilometrů v hodině.

Tvoří jej tři části - bezpečnostní, prostřední část kde pobývá vůdce a třetí vezoucí bodyguardy a zásoby.

V roce 2009 s Kim Čong-ilem, otcem současného vůdce Kim-Čong-Una, cestovalo na 100 mužů, kteří měli na starost jeho bezpečnost. Jejich úkolem bylo například prohledávat nádraží, zda se v nich neukrývá výbušnina. Pro větší bezpečnost jej ze vzduchu doprovázel i vrtulník.

Jen na území KLDR bylo kvůli jeho cestám postaveno dvacet nových nádraží.

| Video: Youtube

Video: Záhadný vlak z KLDR

Francouzský koňak a živý humr

V roce 2015 byl Kim-Čong-Un viděn, jak sedí v konferenční místnosti u dlouhého bílého stolu. O čtyři roky dříve byl podobně zachycen ve videu i jeho otec Kim Čong-il. Konferenční místnost disponuje plochou obrazovkou a počítačem, vypolstrovanými sedadly a nábytkem ve tmavém dřevě.

„Vůdce mohl dostat jakékoliv jídlo chtěl. K dispozici byla ruská, čínská, korejská, japonská i francouzská kuchyně,“ uvedl dříve Rus Konstantin Pulikovsky, který s vůdcem cestoval v roce 2011 přes ruskou Sibiř.

Vůdce prý tehdy trval na tom, že chce živého humra a další čerstvé delikatesy. Pro pobavení měl s sebou i skupinu žen.

Jestli současný vůdce využívá na palubě stejnou zábavu jako jeho otec, zatím není známo. Ví se ale o něm, že má rád švýcarský sýr, šampaňské a luxusní francouzské koňaky Hennessy.

Pokus o atentát?

V roce 2004 došlo na území KLDR v Rjongčchonu nedaleko čínských hranic k velké železniční nehodě, při které zemřely tři tisíce lidí. Část vlaku, která vezla hořlavý materiál, explodovala.

Spekulovalo se, že cílem bylo ohrozit život Kim Čong-ila, protože jeho vlak projel městem o několik hodin dříve.

Smrt jej ve vlaku i přesto stihla. V prosinci 2011 zemřel ve svém kupé na infarkt.

| Video: Youtube

Video: Kim Ir-sen v Československu