Černý pátek, kterým v USA tradičně vánoční trhy začínají, doprovázejí tradičně velké slevy spojené s náporem koupěchtivých zákazníků. Podle některých ekonomů bývá černý pátek každoročně dnem největších maloobchodních tržeb.

V jednom obchodě v Los Angeles byla sleva na elektroniku tak vysoká, že jistá třicetiletá žena si vymohla přednost ve frontě s použitím pepřového spreje. Zdravotníci ošetřili dvacet lidí. K podobnému incidentu došlo i ve městě Kinstonu v Severní Karolíně, kde začal vánoční prodej přesně o půlnoci. Pracovník soukromé bezpečnostní agentury se tam s použitím pepřového spreje pokoušel ukáznit rozbouřený dav, který se sápal na zboží vynášené ještě před otevřením ze skladů.

V kalifornském San Leandru se dokonce střílelo, když si banda zlodějů počkala na zákazníky směřující s nákupem na parkoviště. Jeden kupující byl postřelen, ale ostatní se nečekaně postavili zločincům na odpor a zboží uhájili. Útočníky pak předali přivolaným policistům.

V Myrtle Beach v Jižní Karolíně napadl zloděj ženu s nákupním vozíkem a chtěl po ní peněženku. Žena začala křičet, zloděj ji střelil do nohy a s lupem se pokusil uprchnout. I tady byl ale ostatními kupujícími dopaden. V peněžence bylo 40 dolarů (790 korun).

Poprali se o šperk

V New Yorku se dnes porvali zákazníci jistého klenotnictví, kteří projevili zájem o stejný druh šperku. Dvě ženy a jednoho muže museli lékaři ošetřit.

Policie mnoha amerických měst vyzvala obyvatelstvo, aby neriskovalo zdraví v dlouhých frontách a zachovalo rozvahu. Efekt byl ale podle médií mizivý, vždyť slevy nezřídka dosahovaly až 70 procent. Podle odhadu odborníků navštíví do konce víkendu v USA obchody rekordních 152 milionů lidí, což je o procento víc než loni.

Rekordy padaly ale už dnes, například v největším americkém nákupním centru Mall of America v St. Petersburgu na Floridě. Než udeřila otvírací hodina, shromáždilo se tam prý na 15.000 lidí. Na newyorském Manhattanu se o půlnoci k mimořádnému otevření proslulého obchodního domu Macy's dostavilo 9000 lidí.

Robustní slevy potrvají jen do dnešního večera, pak prodejci ceny upraví zpět směrem vzhůru. Další šílenství ale podle médií lze očekávat hned v pondělí, kdy velká slevová akce ovládne internetové obchody.