„Nejprve upozornili turisty, aby se vyhýbali místům, kde je více lidí. Pak nás zahnali do hotelu, až do zítřejšího dne platí zákaz vycházení. Zároveň vypnuli veškeré sociální sítě, internet zatím funguje,“ uvedla editorka Deníku Ivana Zábranská.  

Podle ní se mají všichni, kteří dnes odlétají ze Srí Lanky, dostavit na letiště minimálně čtyři hodiny předem. "Televize mimořádně vysílá se dvěma zpravodaji. Jeden z nich mluví anglicky, vždy shrne to hlavní, druhý mluví sinhálsky, komentuje situaci a předává slovo zpravodajům v ulicích," dodává.

Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Útoky na Srí Lance mají nejméně 215 obětí. Policie zadržela sedm lidí

Situaci na Srí Lance popsala i další Češka. „Žijeme asi deset minut jízdy od kostela svatého Šebestiána. Jeli jsme se tam proto podívat, před kostelem nebyla velká panika. Zprávy získáváme z médií a od kamarádů, kteří tu žijí. Nikdo ale přesně neví, co se děje a proč,“ řekla serveru iRozhlas.cz Kamila Vejdovská, která žije na Srí Lance.

Podle jednoho z místních obyvatel Usmana Aliho vyvolaly útoky silnou vlnu solidarity. Lidé, kteří se rozhodli darovat krev, proto stojí ve frontách. „Všechny spojil jediný záměr – pomoci obětem útoku, bez ohledu na to, jaké rasy či vyznání jsou. Někteří pomáhají ostatním dárcům vyplňovat formuláře,“ řekl BBC Ali.

Série osmi útoků

K prvním šesti explozím došlo takřka souběžně u tří křesťanských kostelů a trojice luxusních hotelů. Jedním ze zasažených míst je kostel svatého Antonína na severu největšího města Kolomba. Bomba explodovala i v kostele svatého Šebestiána ve městě Negombo severně od metropole a jen zde podle policie zemřelo přes 50 lidí.

„Pro nás všechny je to velmi těžká a smutná situace. Nečekali jsme, že by k něčemu takovému mohlo dojít zrovna o Velikonocích,“ řekl zpravodajskému webu BBC arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit.

Pařížská katedrála Notre-Dame poničená požárem na letecké fotografii
Katedrála je zachráněna. Ohrožené části Notre-Dame se podařilo zabezpečit

Sedmý útok se pak odehrál u hotelu na jižním předměstí Kolomba, který se nachází poblíž místní zoologické zahrady. Při tomto útoku zemřeli nejméně dva lidé a místní zoologická zahrada byla uzavřena, uvedl zpravodajský web BBC.

Zatím poslední exploze je nahlášena z obytného komplexu na severním předměstí, kde sebevražedný atentátník zabil tři policisty. Sérii útoku označila srílanská vláda za plánovaný teroristický útok. V souvislosti s incidentem již policie zatkla sedm mužů, další podrobnosti však zatím nesdělila. 

Násilí odsoudil Putin a papež

Série osmi útoků se odehrála na místech, která jsou častými cíli turistů. Podle dosavadních informací je tak mezi oběťmi 35 cizinců, české ministerstvo zahraničí však nemá informace o tom, že by mezi nimi byli Češi.

Poničená katedrála Notre-Dame
Střechu Notre-Dame zakryje plachta. Umělecká díla se přesunou do Louvru

K útokům se již vyjádřila řada politiků z celého světa. Soustrastný telegram poslal svému protějšku i ruský prezident Vladimir Putin, který v něm zdůraznil, že jeho země „byla a zůstává spolehlivým partnerem v boji proti mezinárodnímu terorismu.“ Zároveň vyslovil naději, že „vykonavatelé takto krutého a cynického zločinu budou potrestáni“.

V tradičním poselství Městu a světu odsoudil dění na Srí Lance i papež František, který útoky označil za „kruté násilí“. Zdůraznil, že soucítí s křesťany zasaženými „smutkem a bolestí“.

Ze Srí Lanky informuje reportér Deníku Vilém Janouš
Jindy velmi rušné ulice největšího města severni Srí Lanky Jaffna se postupně vylidňují. Do zákazu vycházení zbývá asi půlhodina. „Když zůstaneš venku po zákazu, ty nebudeš mít problém, já ano,“ říká mi stařec neurčitého věku a pospíchá domů.

Jiný muž středního věku mě ale v klidu nenechává. „V ulicích města bude jen policie a vojáci. Můžou tě zastřelit,“ varuje mě. Na to ke mně přichází asi šestiletý kluk a nabízí mi, že mohu zůstat u nich doma. Bydlí za rohem, kousek od mohutného hinduistického chrámu Nallur Kandasvami.

Zdvořile odmítám s tím, že se vrátím do svého penzionu. Moc času mi nezbvývá, jen půl hodiny. Bude to jen tak tak. Právě Jaffna má za sebou velmi krvavou historii. Během tří desetiletí trvající občanské války tu zahynuly tisíce lidí. Po jejím skončení také srílanská armáda zřídila na severu a východě země mnoho vojenských základen.

Skupinu vojáků, kteří opravovali kontrolní stanoviště na ostrova Velanai, jsem potkal, když v tichosti sledovali živé televizní zpravodajství na mobilu. „Už je 138 mrtvých a mnoho zraněných,“ řekl mi jejich velitel s obavami v očích. V tu dobu policie zaznamenala šest útoků a voják netušil, že další dva ještě přijdou.

V Paříži hořela katedrála Notre-Dame
Internetové konspirace. Požár katedrály v Paříži provázely dezinformační kampaně