Oznámily to dnes čínské orgány s tím, že k neštěstí došlo už ve středu.

Šest dělníků bylo ten den ráno zavaleno v podzemí při výstavbě linky 10 pekingského metra, která má vést pod olympijskými stavbami na severozápadě města. Těla čtyř z nich byla do dneška vyproštěna, po zbývajících dvou se pátrá. Příčiny neštěstí se vyšetřují, jako u většiny relativně častých důlních neštěstí v Číně lze ale zřejmě předpokládat zanedbání bezpečnostních předpisů.

Policie zadržela deset zaměstnanců z vedení státní stavební firmy, která metro buduje, mezi nimi i stavbyvedoucího a architekty. Podezírá je, že se snažili neštěstí zatajit a případ nahlásili až osm hodin poté, co k němu došlo. Dotyční členové vedení totiž vzápětí po neštěstí dali zabavit ostatním dělníkům mobilní telefony a subdodavatelské firmě přikázali, aby staveniště uzavřela, oznámila agentura AFP s odvoláním na čínská média.

Výstavbu této linky metra v délce 25 kilometrů již stihlo několik různých nehod, vícekrát do tunelu vtrhla spodní voda a několikrát se zbortila klenba. Loni v červnu při zřícení tunelu zahynuli dva dělníci.

Peking věnuje na přípravy olympiády 40 miliard dolarů, z nichž většina padne na výstavbu dopravní infrastruktury. Jde především o čtyři nové linky metra a železniční trať, která spojí město s letištěm.