Během návštěvy Izraele a palestinských území nabádala tamní vůdce, aby nepromeškali příležitost obnovit mírová jednání poté, co arabské státy oživily svou mírovou iniciativu vůči Izraeli.

Členské země Ligy arabských států(LAS) na svém summitu v Rijádu před třemi dny rozhodly oživit svou iniciativu z roku 2002, jež nabízí Izraeli normalizaci vztahů s arabskými státy výměnou za arabská území, která Izrael obsadil za války v roce 1967. Merkelová, jejíž země v současnosti předsedá Evropské unii, přijela do regionu podpořit nejnovější diplomatické snahy o řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Po sobotní návštěvě Jordánska se dnes kancléřka sešla v Jeruzalémě s izraelským premiérem Ehudem Olmertem a ministryní zahraničí Cipi Livniovou a navštívila památník obětem holokaustu Jad Vašem.

"Arabský svět je připraven jednat o blízkovýchodním konfliktu a o jeho řešeních. Je to skutečná příležitost k průlomu, které bychom se měli chopit," řekla Merkelová v projevu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde převzala čestný doktorát.

"Všichni cítíme, že se věci začínají hýbat. Nabízí se nám okno příležitosti," zdůraznila.

Izrael se k arabské nabídce staví v podstatě pozitivně, odmítá však tuto iniciativu v její současné podobě zejména kvůli klíčové kontroverzní otázce řešení problému palestinských uprchlíků.

"Jsme na jedné straně konfrontováni s nemalými hrozbami, na straně druhé ale i s příležitostmi pokročit v mírovém procesu s arabskými zeměmi," prohlásil premiér Olmert.

Odpoledne se Merkelová sešla v Ramalláhu s palestinským prezidentem Abbásem. Ten na závěrečné společné tiskové konferenci vyzval izraelskou vládu, aby "učinila konstruktivní kroky k odpovědi na arabskou mírovou iniciativu".

Merkelová na tiskové konferenci ocenila arabskou iniciativu, přičemž zdůraznila, že nejde o konečný plán.

"Je jasné, že když jednáte, musíte spolu hovořit, a počáteční pozice často nebývá konečným postojem, ale musíte nalézt kompromis. Mnohé arabské země nyní prokazují smysl pro odpovědnost. Cítím, že na obou stranách je dobrá vůle. Nezbytné je vybudovat vzájemnou důvěru," řekla kancléřka.

Jak zdůraznila, "významným signálem" při budování důvěry by byl pokrok v případě izraelského vojáka Gilada Šalita, uneseného loni v červnu komandem palestinských radikálů.

Abbás ji ujistil, že Šalit bude "zcela jistě propuštěn na svobodu" a poukázal na "mimořádné snahy" v tomto případě. Prezident už v minulosti opakovaně požadoval Šalitovo osvobození, nepodařilo se mu ale přesvědčit ozbrojence z řad spojenců radikálního hnutí Hamas.

Merkelová navštívila už v sobotu Jordánsko, kde o arabské mírové iniciativě jednala s králem Abdalláhem II. Závěrečnou zastávkou její blízkovýchodní cesty bude v pondělí Libanon. Sejde se tam s premiérem Fuádem Siniurou a navštíví také německou fregatu Brandenburg. Německé námořnictvo je od loňského října nasazeno v rámci mandátu OSN ve vodách u libanonského pobřeží, kde hlídkuje s cílem zabránit pašování zbraní do země.