Výzkumní pracovníci LSE radí ministerstvu zahraničí dlouhodobě, z projektu, který se týká možných scénářů odchodu Británie z Evropské unie, byli ale nyní vyloučeni. „Někteří z našich odborníků, kteří se na projektu podíleli, už nemají (k práci na projektu) oprávnění, neboť nemají britské občanství," uvedla LSE. Ministerstvo zahraničí se podle vysoké školy rozhodlo tento krok učinit z „bezpečnostních důvodů".

Informaci agentuře AP potvrdila také zaměstnankyně Evropského ústavu na LSE Sara Hagemannová, která pochází z Dánska. Pracovníci ministerstva ji údajně přímo řekli, že od ní a jejích kolegů, kteří nejsou britskými občany, nebudou nadále přijímat rady.

Samotné ministerstvo zahraničí na dotazy agentur AP a AFP zatím nereagovalo.

Mluvčí Liberálních demokratů pro evropské otázky a bývalý vicepremiér Nick Clegg vládu premiérky Theresy Mayové v této souvislosti obvinil z toho, že dává přednost „přízemnímu šovinismu před racionální politikou".

Premiérka Mayová oznámila o víkendu, že článek 50 lisabonské smlouvy, po jehož spuštění začnou jednání o brexitu, aktivuje nejpozději na konci března příštího roku. Británie by tak z EU mohla odejít na počátku roku 2019. Během rozhovorů s Bruselem bude chtít Londýn otevřít rovněž otázku imigrace do Británie ze zbylých členských zemí.

Ministryně vnitra Amber Ruddová na konferenci vládnoucích konzervativců v Birminghamu tento týden hovořila o plánech přinutit britské firmy k tomu, aby zveřejnily podíl zahraničních zaměstnanců. Chtěla by tím dosáhnout větší zaměstnanosti britských občanů.