Cizinci jsou mezi stovkami obětí rozsáhlého útoku z Pásma Gazy, při němž palestinští ozbrojenci v sobotu pronikli do pohraničních izraelských komunit a podle dostupných informací brali desítky vojáků a civilistů jako rukojmí. Neznámý počet lidí unesli na své území.

O thajských obětech informoval list Bangkok Post s odvoláním na premiéra Sríttchu Tchavisina a thajskou diplomacii. Thajská vláda postupně oznámila, že při bojích mezi radikály a izraelskou armádou dva thajští občané zahynuli, dalších osm bylo zraněno a celkem 11 uneseno. Kde se aktuálně tito lidé nachází, nebylo ihned jasné.

„Jsou nevinní a nemají s tímhle konfliktem nic společného,“ řekl thajský premiér, který slíbil, že využije všechny prostředky pro jejich vysvobození. Deník The Times of Israel poznamenal, že v napadených částech Izraele předtím pobývaly tisíce Thajců, kteří většinou pracují v místním zemědělství.

Následky útoku radikálního hnutí Hamás v Izraeli.
Boj mezi Izraelci a Palestinci: Češi jsou v bezpečí, ujišťuje Bumbálek

„Potvrdili jsme informace o úmrtí dvou Ukrajinek v Izraeli. Dvě ženy v zemi žily už delší dobu,“ uvedlo následně ukrajinské ministerstvo zahraničí ve vyjádření pro agenturu AFP.

Podobné zprávy se snaží potvrdit či vyvrátit také Spojené státy, řekl Blinken v rozhovoru s televizí CNN. „Máme informace, že několik Američanů bylo zabito… Máme hlášeny pohřešované Američany,“ uvedl.

Britská vláda mezitím pátrá po jednom svém občanovi poté, co izraelská velvyslankyně v Británii Cipi Hotovelyová sdělila televizi Sky News, že v Pásmu Gazy se nachází nejméně jeden Brit. Ambasáda však záhy vyjádření korigovala s tím, že po útoku na hudební festival je pohřešován britský občan, který byl poblíž Gazy.

Podle informací zpravodajské společnosti BBC nezvěstný na festivalu v obci Reim několik kilometrů od Pásma Gazy pracoval jako člen ostrahy. V sobotu ráno na akci vtrhli palestinští ozbrojenci a jedna přeživší BBC popsala, že se ukrývala pod stromem, zatímco chodili kolem a stříleli na každého, koho viděli.