Firma Guess a Paul Marciano zaplatí také odškodné pěti lidem v celkové výši 500 tisíc dolarů (v přepočtu 11 milionů korun). Jejich jména však nejsou známa. Jako šéf představenstva Marciano skončí, jeho členem zůstane do ledna 2019. Ve firmě bude působit už jen na pozici kreativního ředitele.

Jean-Claude Arnault se svou manželkou Katarinou Frostensonovou
Muž ze skandálu kolem Švédské akademie čelí obvinění ze znásilnění

Obvinění proti Marcianovi se objevilo v únoru, kdy americká modelka Kate Upton zveřejnila na svém twitteru příspěvek, že je pro ni zklamáním, že ženská značka Guess stále zaměstnává Paula Marciana jako svého kreativního ředitele. Tímto příspěvkem se také přihlásila k hnutí MeToo, jejíž členové se otevřeně přiznávají, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování.

V rozhovoru pro časopis Time jej pak obvinila ze sexuálního napadení. Manažer ji údajně proti její vůli líbal a osahával. Její slova potvrzoval fotograf. Marciano naopak tvrdil, že obvinění bylo „naprosto falešné.“

Firma následně zahájila vyšetřování, při kterém vyslechla přes 40 lidí a zkoumala 1,5 miliónu stránek dokumentů, píše BBC. Ve svém následném prohlášení uvedla, že obvinění proti Paulu Marcianovi zahrnovaly nevhodné komentáře a nechtěné líbání či osahávání. 

"Mnoho obvinění nemůžeme potvrdit," uvedla firma v prohlášení. V některých případech podle ní nebylo možné dospět k závěru, protože dané osoby rozhovor odmítly nebo poskytly vyšetřovatelům nedostatečné informace.

Slavnostní udílení Nobelových cen v roce 2011.
Sexuální skandál rozhádal akademii. Nobelovka za literaturu letos nebude

Vyšetřovatelé však zjistili, že při některých příležitoste Paul Marciano nevhodně komunikoval s modelkami a fotografy. "Stavěl se do situací, které dávaly prostor pro obvinění z nevhodného chování, což se také stalo,“ stojí v prohlášení firmy.

Paula Marciana ve funkci nahradí jeho bratr Maurice Marciano a své působení ukončí 30. ledna 2019, kdy mu vyprší smlouva. 

Označení Marciana za násilníka přišlo uprostřed vrcholící mezinárodní kampaně #MeToo, která upozorňuje na nevhodné chování mužů vůči ženám, a to uvnitř i vně Hollywoodu.
Kampaň odstartovala série obvinění hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, který měl údajně sexuálně obtěžovat 70 hereček včetně holywoodských hvězd Salmy Hayekové, Gwyneth Paltrowové či Cate Blanchettové.

Harvey Weinstein přichází k soudu
Weinstein se cítí nevinný. Odmítl obvinění ze znásilnění a sexuálních útoků