Barry Stevens, filmový dokumentarista z Kanady, a David Gollancz, londýnský právní poradce, na základě nedávných testů DNA tvrdí, že zakladatel kliniky doktor Bertold Wiesner zajistil až dvě třetiny celkového množství darovaného spermatu, které klinika používala k oplodňování.

V roce 2007 testy DNA provedené na 18 lidech, kteří byli počati na klinice v letech 1943 až 1962, ukázaly, že 12 z této skupiny – tedy dvě třetiny – bylo potomky doktora Wiesnera. Na základě těchto výsledků Stevens a Gollancz věří, že Wiesner, který zemřel v roce 1972, musel zplodit až 600 dětí.

„Střízlivý odhad je, že mohl poskytovat 20 dárcovských dávek spermatu ročně,“ uvedl Gollancz. „S využitím standardních čísel pro počet živých porodů a odchylek pro dvojčata či potraty odhaduji, že je odpovědný za 300 až 600 dětí.“ Pokud by se tyto údaje potvrdily, padly by dosavadní rekordy – například ten z loňského roku, kdy vyšlo najevo, že jistý anonymní dárce spermatu v USA je otcem 150 dětí.

Bartonova klinika, kterou založil biolog Wiesner a jeho manželka, lékařka Mary Bartonová, byla dlouho obklopena kontroverzí, protože se předpokládalo, že k oplodnění se tu používá sperma od úzkého kroužku akademických přátel zakladatelů. V roce 2001 vyšlo najevo, že neurochemik Derek Richter byl otcem více než stovky dětí počatých na této klinice.