Univerzitní učitelé Benny Tai a Chan Kin-man a reverend Chu Yiu-ming avizovali svou dnešní cestu na policii už v úterý krátce poté, co vyzvali studenty, aby se stáhli z protestních míst v asijském finančním středisku. K tomuto kroku je vedly obavy z dalšího násilí.

„Doufám, že tím můžeme ostatním ukázat, co to znamená ‚vzdát se'. Vyzýváme k brzkému skončení okupace," řekl Benny Tai, když vyšel z policejní stanice.

Zakladatelé hnutí Occupy Central ale reprezentují jen část demonstrantů. Většina z nich jsou studenti, k jejichž nejznámějším vůdcům patří osmnáctiletý Joshua Wong. Ten a dvě členky jeho studentské protestní skupiny zahájili v pondělí v reakci na násilí časově neomezenou protestní hladovku. Zároveň podle agentury Reuters apelovali na své přívržence, aby se přeskupili v centru města a pokračovali v prosazování větší demokracie.

Předseda výkonného orgánu zvláštní oblasti Hongkong Leung Čchun-jing v pondělí prohlásil, že více než dva měsíce trvající protesty jsou marné, a naznačil, že policie by mohla přikročit k novým akcím.

Studenty vedená protestní akce požaduje plnou demokracii a přímé volby vedení tohoto poloautonomního území pod čínskou správou, pod niž se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997. Během vrcholu protestů vyšlo do ulic Hongkongu více než 100.000 lidí, ale jejich počet poklesl až na pár set. Podpora veřejnosti do značné míry vyprchala, když studenti zablokovali klíčové ulice a narušili podnikání. Proti demonstrantům opakovaně zasáhla policie, naposledy v pondělí mimořádně tvrdě za pomoci obušků a pepřového spreje.