Baldwin 21. října při natáčení westernu Rust v Novém Mexiku vystřelil ze zbraně, v níž byl ostrý náboj. Předtím mu však bylo sděleno, že zbraň není nebezpečná. Dvaačtyřicetiletá kameramanka Hutchinsová přišla o život a 48letý režisér Joel Souza utrpěl zranění ramene.

Serge Svetnoy obvinil producenty a další členy štábu, že nedodržovali bezpečnostní standardy. Úřady v městě Santa Fe věc nadále vyšetřují a dosud v této věci nikoho neobvinily.

Bonanza Creek Ranch, kde se natáčí film Rust. Herec Alec Baldwin během filmování zastřelil 22. října 2021 kameramanku a zranil režiséra
Tragická smrt při natáčení: Člen štábu řekl Baldwinovi, že zbraň je bezpečná

"Zjednodušeně řečeno, nebyl žádný důvod, aby se v tom revolveru Colt ráže 45 nacházela ostrá kulka, respektive aby se nacházela kdekoliv v místě natáčení filmu Rust. Přítomnost kulky v revolveru představovala smrtelnou hrozbu pro všechny v jeho blízkosti," stojí v žalobě.

Držel jsem ji v náručí

Svetnoy byl jedním z mála lidí ze štábu, kteří byli přímo u toho, když se smrtelná nehoda odehrála. V žalobě uvedl, že Hutchinsovou držel v náručí, když krvácela z rány v hrudníku, což ho podle jeho slov bude "navždy pronásledovat". Požaduje proto blíže neurčenou částku jako odškodnění.

Žaloba míří mimo jiné na zbrojířku Hannah Gutierrezovou, která měla na starosti zbraně, a asistenta režiséra Davea Hallse, který vyšetřovatelům řekl, že to byl on, kdo Baldwinovi zbraň během nácviku předal.

I přes to, že úřady doposud nikoho neobvinily, podle státní zástupkyně Mary Carmack-Atwiesové už ví, kdo zbraň ostrým nábojem nabil. Sdělila to ve středu v americké televizní show Good Morning America.

Kdo nabil zbraň ostrými?

V pořadu také odmítla vysvětlení podané Guttierezovou, že se někdo pokusil sabotovat natáčení. „Vím, že někteří obhájci přišli s konspiračními teoriemi a použili přitom slovo sabotáž. Nemáme pro to ale žádný důkaz,“ vysvětlila.  

Státní zástupkyně potvrdila, že na místě natáčení našli více ostrých nábojů. Jejich počet nespecifikovala. Připustila, že otázka, jak se pravá munice dostala na set, je jednou z těch nejdůležitějších při rozhodování o obžalobě. 

Dodala, že všechny strany nemají stejné informace a dokud se nezpřístupní fakta vyšetřujícím orgánům, nehrají žádnou roli. „Je pravděpodobně důležitější soustředit se na to, co ke střelbě vedlo. Víme totiž, že ve chvíli, kdy Baldwin střílel, neměl nejmenší tušení, že je zbraň nabitá. Proto je to více o tom, jak se stalo, že byla nabitá, na jaké úrovni kdo selhal a zda to byl trestní čin,“ vylíčila.  

Místo, kde došlo během natáčení filmu Rust k nehodě.
Děsivé detaily u střelby s Baldwinem: emotivní volání na policii i krvavý kostým

Odmítla i tvrzení, že asistent režie David Halls v den střelby nemanipuloval s pistolí. Podle zpráv ji právě on označil za bezpečnou a sám ji Baldwinovi podal. Ve dřívějším vyjádření se přiznal, že přdtím, než zbraň herci podal, nezkontroloval všechny náboje ve zbrani. 

Hallse v minulosti jednou propustili z natáčení filmu Freedom’s Path v roce 2019, když rekvizitní pistole nečekaně vystřelila a zranila zvukaře.  Carmack-Atwiesová zakončila pořad slovy, že vyšetřování stále probíhá, a dodala, že úřady zatím nevyloučily vznesení obvinění.