Dvacetiletá Gladys Kasongo ze zambijské Lusaky je nadaná a cílevědomá studentka. K dokončení školy, díky které si bude moct najít práci a neskončí v totální chudobě, jí chybí už jen poslední ročník. Jenže nedávno člověk, který si ji jako malou na dálku adoptoval, a svými příspěvky jí zajišťoval studium, od adopce ustoupil.

A bez peněz od dárců se Gladys sen o školním vzdělání nikdy nesplní. Organizace Njovu Zambia, která adopci na dálku zprostředkovala, a kterou založilo několik Čechů, pro ni i další děti ze Zambie nyní naléhavě shání nové dárce.

Migrantů. Ilustrační foto.
Spor graduje: Turci viní Řecko ze smrti uprchlíků, kteří umrzli nedaleko hranic

Jednou ze spoluzakladatelek organizace je i bývalá redaktorka Deníku Vendula Tembo. Ta si ještě jako studentka vyzkoušela dobrovolnictví v Zambii a podmínky, v nichž tamní děti vyrůstají, ji šokovaly natolik, že s kamarádkami později založily neziskovou organizaci. „Projekty naší organizace jsme za několik let pomohli tisícům dětí. Máme dětský domov, vyučovali jsme děti řemeslům a provozujeme rovněž komunitní centrum pro sociálně ohroženou mládež v zambijském hlavním městě, Lusace,“ nastiňuje Tembo.

V komunitním centru dětem z extrémně chudých rodin pomáhají nesklouznout do alkoholové či drogové závislosti. A zároveň jim umožňují prožít alespoň trochu z dětství, na jaké má nárok každé dítě – v centru si vyzkouší třeba různé volnočasové aktivity.

Jak pomoci?
Pokud by se někdo rozhodl dětem ze Zambie pomoct, může se ozvat na mail vendula.tembo@njovu.cz nebo telefonní číslo 775 432 826. Na Facebooku pak lze sledovat stránku Njovu Zambia.

Tím nejzásadnějším je v centru ale podpora vzdělávání. Organizace zprostředkuje takzvanou adopci na dálku, kdy dárce svými několik let trvajícími příspěvky zabezpečí, aby dítě mohlo vystudovat základní a střední školu. Studium je přitom naprosto rozhodující, pokud jde o budoucnost dětí. „Bez školy mladí nemají šanci najít si práci. V Zambii je těžká ekonomická situace a málo zaměstnavatelů, tím pádem velká konkurence na každé pracovní místo. Pokud někdo nemá vzdělání, k práci se nedostane. Mladí bez práce pak žijí v naprosté chudobě, zvyšuje se kriminalita a často propadají alkoholu nebo drogám,“ vysvětluje Tembo.

Záchrana pětiletého chlapce v Maroku. Dítě při hře spadlo do 32 metrů hluboké studny.
VIDEO: Pětiletý chlapec spadl do 32metrové studny. Záchranáři jsou metr od něj

I příběh Gladys ukazuje, jak důležité je vzdělání pro děti a mladé ze Zambie - a že pokud dostanou šanci studovat a vzdělávat se, využívají ji na maximum.

„Do adopcí jsme Gladys přijali před sedmi lety. Začala chodit do páté třídy. Pochází z pěti sourozenců, kteří žijí pouze se svou maminkou v chudinské čtvrti. Maminka prodává zeleninu na trhu a její příjem vystačí rodině sotva na jídlo. Nikdo z dětí proto nechodil do školy, protože si to rodina nemohla dovolit. V 9. třídě, když jí bylo sedmnáct, Gladys otěhotněla a porodila zdravá dvojčátka. V chudinských čtvrtích v Zambii asi polovina děvčat otěhotní před osmnáctým rokem. Musela na jeden rok školu přerušit, ale chtěla se ke studiu co nedříve vrátit. Bohužel otec dětí od ní odešel a rodinu nijak nepodporuje. Gladys stále bydlí u své maminky, která by radši chtěla, aby se Gladys provdala, ale ta se proti její vůli před třemi roky rozhodla jít zpátky do školy. Je opravdu velice cílevědomá a jsme rádi, že se do školy vrátila. Jsme na ni moc hrdí, že zvládá chodit do školy a starat se o děti," popisuje Tembo.

Dlouhodobý závazek

Příspěvek na vzdělání může dětem a mladým zcela změnit život – nebo ho i zachránit. Jejich rodiny si školu dovolit nemohou a pro děti, o které se stará organizace Njovu Zambia, jsou tak jedinou šancí čeští dárci. „Bohužel v poslední době hodně lidí odstoupilo od adopcí na dálku. Jednak proto, že Zambie je poměrně drahá a příspěvky pro děti z této africké země jsou tak vyšší, než třeba u jiných afrických států. A Češi také v posledních letech poměrně odstoupili od pomoci lidem v Africe,“ konstatuje Tembo.

Adopce na dálku je podle ní také dlouhodobým závazkem. Ročně vyjde na zhruba osm tisíc korun, a děti peníze potřebují po celou dobu základního i středoškolského studia, tedy i po dvanáct let. „Dárcům jednou až dvakrát ročně posíláme jejich vysvédčení, fotografie a dopisy,“ nastiňuje Tembo fungování projektu.

Australská policie. Ilustrační foto.
Satanské rituály? Austrálií otřásl děsivý případ, někdo řádí na tamním hřbitově

Problémem ovšem je, když si někdo po určitém čase adopci rozmyslí. „Pak se stává, že dítě musí ze školy odejít. Právě to nyní řešíme u několika dospívajících, i u Gladys. Jejich dárci odstoupili a reálně jim hrozí, že nedostudují, i když jim chybí k dokončení školy třeba už jen rok, dva, tři. Je to těžké, když se o ně staráme třeba deset let,“ říká Tembo.

Organizace proto nyní nejakutněji shání dárce pro tyto dětí. Nemusí jít nutně o adopci, ale třeba i o jednorázový příspěvek. „My jako organizace nemáme prostředky, kterými bychom jim dostudování mohli zajistit. Dárci jsou pro ně jediná šance, neboť jejich rodiny si náklady na školu nemohou dovolit,“ upozorňuje Tembo.