Igor Korobov se do čela GRU postavil v roce 2016 a během své téměř tříleté služby obdržel nejvyšší státní vyznamenání, titul Hrdina Ruska. Během letošního roku však rozvědka zaznamenala řadu neúspěšných operací, odhalených západními zpravodajskými službami a médii.

Ruslan Boširov a Alexander Petrov (vpravo)
Třetí jméno na scéně. Ruský portál identifikoval dalšího traviče, byl i v Česku

Po neúspěšném pokusu o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala a následném odhalení operace západními médii se v Rusku objevily spekulace o tom, jaký bude další osud šéfa rozvědky. Neověřené informace z ruských médií podle agentury Reuters říkají, že si ho kvůli kauze předvolal sám prezident Vladimir Putin.

Korobov se následně nezúčastnil listopadové moskevské slavnosti, na které Putin společně s čelními představiteli vlády oslavili sté výročí GRU. Ruský prezident během ceremoniálu ocenil rozvědku za její „schopnosti a unikátní dovednosti“.

Změny nejsou nutné

Kromě případu Skripal čelila GRU i dalším kauzám. Nizozemsko obvinilo ruské agenty z pokusu o hackerský útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu. Podle zpravodajských služeb USA se zase rusové snažili o ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. Spojené státy dokonce v březnu zařadily Korobova na černou listinu osob, které se měly podílet na „ohrožování kybernetické bezpečnosti na příkaz ruské vlády“.

Ruská vláda v souvislosti s nevydařenými operacemi odpovídala na otázky reportérů, zda se na ministerstvu dopravy chystají změny. „Nízká úroveň obvinění proti GRU znamená, že takové změny nejsou nutné,“ uvedl tehdy podle Reuters Kreml.

Obvinění Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Ruští agenti ze Salisbury navštívili Česko. Skripala sledovali roky