Evropská unie v posledních týdnech tvrdě kritizuje dění v zemi, kde po letním nepodařeném vojenském puči pokračují rozsáhlá propouštění ze zaměstnání, zavírání části médií a zatýkání novinářů i opozičních politiků. Naposledy se EU vůči takovým krokům jednoznačně vymezila minulý týden v pravidelné zprávě týkající se právě pokroku Turecka v přístupových rozhovorech s Bruselem.

EU je podle českého ministra řadou posledních tureckých událostí jednoznačně a hluboce znepokojena. "Zároveň ale platí, že chceme, aby komunikační kanály zůstaly otevřené. Byť dialog má své limity," podotkl Zaorálek. Unijní země se podle něj například shodují, že takovou pomyslnou červenou linií by byla realizace tureckých úvah o znovuzavedení trestu smrti.

Evropská unie a Turecko roky vyjednávají o vstupu země do evropského bloku. Nový impuls rozhovory dostaly na jaře poté, co se s Turky podařilo domluvit způsob, jak výrazně omezit proud migrantů přes turecké území směrem do Řecka a dál do Evropy. Červencový puč a následná vlna represí ale situaci opět zkomplikovaly.

Podle Zaorálka si turecká strana uvědomuje, že EU potřebuje. "Jsou si vědomi toho, že Evropa je pro ně významný partner, a to se týká ekonomiky i řešení otázek migrace. Takže není snaha kontakty přerušit nebo je torpédovat," uvedl ministr. Stávající dění pokládá za "určitou nebezpečnou politickou hru", která je nepříjemná, ale neznamená zvrat zásadního směřování turecké politiky. Proto je podle něj třeba vyhnout se tomu, aby některá emotivní prohlášení vedla k přerušení komunikace.

Zaorálek totiž přístupové rozhovory pokládá za významnou páku, kterou EU na Ankaru má. "Někdo, kdo se uchází o Evropu, musí poslouchat i naše řeči, že je třeba respektovat určitá pravidla," poznamenal ministr, který ovšem připustil, že případné členství Turecka v EU je v této chvíli "tak trochu vidina" a dlouhodobý proces. Turecko si je podle Zaorálka vědomo také toho, že nesplnilo evropské podmínky pro vízovou liberalizaci, kterou Ankara pro turecké občany opakovaně žádá.