O tom, zda Tusk ve funkci setrvá, by se mělo ve čtvrtek rozhodnout na schůzce šéfů států a vlád osmadvacítky. Summit o věci rozhoduje kvalifikovanou většinou, Tuskovo pokračování je tedy pravděpodobné. Dosud ale byli "unijní prezidenti", tedy Herman Van Rompuy i Tusk ve funkci potvrzeni jednomyslně.

Také čtěte: Jihokorejská prezidentka byla zapletená do úplatku od Samsungu

Varšava, kde vládne konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), ale nyní přišla se jménem europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Ten okamžitě zkritizoval Tuskovu údajnou malou loajalitu k vlastní zemi, šéf PiS Jaroslaw Kaczyński, který osobně Tuska odmítá, jej označil za "německého kandidáta".

V neděli večer se podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka šéfové diplomacií visegrádské skupiny, tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska sešli se svými kolegy z Lucemburska, Nizozemska a Belgie. Polský ministr Witold Waszczykowski na večeři své kolegy informoval o záměru Varšavy. "Nediskutovali jsem o tom nějak detailně. Polský ministr informoval, že Polsko má nového kandidáta na tuto funkci," řekl dnes novinářům Lajčák.

Podle Zaorálka nechtěl Wasczykowski své kolegy nyní přesvědčovat. "Polští přátelé znají náš postoj, není to pro ně překvapení. Pokud bude příležitost debatovat, je můj argument jasný. Obávám se, že to bude ve výsledku znamenat, že střední a východní Evropa o svého zástupce přijde. A to bych pokládal za hrubou chybu," poznamenal dnes český ministr.

Také čtěte: Trump chce podepsat upravený protiimigrační dekret