Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po mimořádném jednání s velvyslanci členských zemí uvedl, že otrava novičokem je neakceptovatelným porušením mezinárodního práva a musí být nezávisle vyšetřena.

Francie a Německo společně vyzvaly Moskvu, aby volala k odpovědnosti osoby, jež za útok mohou. "(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," uvedli šéfové francouzské a německé diplomacie Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas. Poznamenali přitom, že otrava Navalného není v Rusku prvním útokem na významného opozičníka.

"Na ruskou vládu nyní směřují ty nejnaléhavější otázky," uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve výzvě adresované Moskvě. Poznamenal, že pro důvěryhodnost ruské vlády je těžké břímě skutečnost, že opozice i kritici se v Rusku musí bát o život. Dodal, že na případné reakci se musí německá vládá dohodnout s evropskými partnery.

Více než stovka europoslanců v dnešním otevřeném dopise německému předsednictví Evropské unie a šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi píše, že nelze nečinně přihlížet systematickým útokům na představitele ruské opozice. Kromě zevrubného vyšetření případu požadují rychlé přijetí normy, která by EU umožnila trestat porušování lidských práv ve světě.  

Zastaví dostavbu plynovodu? 

Němečtí opoziční Zelení chtějí příští týden do jednacího programu Spolkového sněmu, jedné z komor německého parlamentu, zařadit debatu o případu Navalného a také diskusi o osudu dokončovaného plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa.

Výzvu k zastavení dostavby plynovodu dnes učinil někdejší šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz. Po šéfovi zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbertu Röttgenovi je už druhým konzervativním uchazečem o post po kancléřce Angele Merkelové, který chce energetický projekt zablokovat. "Navzdory pochybnostem jsem dosud byl pro pokračování stavby potrubí. Ale po otravě Navalného musí Evropa zareagovat. Navrhuji okamžitě stavbu na dva roky zablokovat," uvedl.

Ruská kriminální ústředna dnes pověřila jedno ze svých regionálních oddělení na Sibiři, aby vyšetřovalo možnost, že se někdo pokusil Navalného zavraždit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že se Rusko chce od Německa dozvědět, jaká přesně látka způsobila to, že se Navalnyj minulý měsíc náhle zhroutil. "Podle verze našich lékařů nešlo o otravu," uvedl.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité. Němečtí experti podle oznámení vlády Merkelové z tohoto týdne dospěli nade všechnu pochybnost k závěru, že byl otráven nervově paralytickou látkou typu novičok. Rusko dosud tvrdilo, že chybějí důkazy o spáchání trestného činu.