Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že je Rusko zodpovědné za prodlužování války v Sýrii, a britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku Rusko rovnou obvinil, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Kritikou nešetřila ani americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová. Rusko podle ní v Halabu nebojuje proti terorismu, nýbrž se dopouští barbarství.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu dnes řekl, že tato rétorika poškozuje bilaterální vztahy s Moskvou a komplikuje řešení syrské krize. Podle Peskova zneužívají teroristé v Sýrii příměří k přeskupení sil a pak útočí na vládní jednotky. Peskov také řekl, že Rusko stále doufá v politické řešení krize a neztrácí naději, že k tomu existuje i politická vůle.

Syrský ministr Mualim v televizním rozhovoru obvinil Británii a Francii, že svolaly nedělní schůzku Rady bezpečnosti OSN s cílem podpořit „teroristy" v Sýrii. Podle něj ale svědčí kontakty ministrů Lavrova a jeho amerického protějšku Johna Kerryho o tom, že dohoda o příměří „není mrtvá". Právě tito dva ministři dojednali 9. září dohodu o příměří, které ale 19. září přestalo být dodržováno. Damašek 22. září zahájil ofenzivu proti povstalecké části Halabu a od té doby přišly o život desítky lidí.

Plán na ukončení války

Mualim také řekl, že jeho vláda navrhla plán na ukončení války a že Damašek podporuje uspořádání referenda o nové ústavě. Pak by se měly konat volby a ustavit vláda národní jednoty.

Lavrov obvinil západní země, že v souvislosti se Sýrií nedodržují své závazky. Spojené státy se podle něj snaží prosadit dodatečné podmínky.

Lavrov také ujistil, že Rusko bude požadovat přísné vyšetření útoku na humanitární konvoj, při kterém bylo 19. září zničeno v provincii Halab 18 kamionů s pomocí. Rusko odpovědnost za útok rozhodně odmítá, ale západní státy jej připisují syrským, nebo ruským letadlům. Johnson v neděli řekl, že Rusko mohlo tímto útokem spáchat válečný zločin.