"Všichni čtyři prezidenti se jasně shodli na tom, že zejména v Bosně dochází k nebezpečí dalšího šíření radikálního islámu. Jsem rád, že zejména mí kolegové upozornili na to, že toto šíření je ze značné míry financováno zdroji ze Saúdské Arábie,“ prohlásil podle ČT24 český prezident Miloš Zeman. 

Andrzej Duda, Miloš Zeman, János Áder, Andrej Kiska
Prezidenti zemí V4 se sešli k diskusi o ekonomice i o ekologii

Dodal, že tyto peníze neslouží k obohacení Bosny či sousedních zemí, ale spíše na investice do mešit a minaretů, což může vyvolat náboženskou nesnášenlivost. Zeman podle svých slov zcela souhlasí s myšlenkou usilovat o integraci zemí západního Balkánu do EU, ačkoli za otazník označil Kosovo, které několik členských zemí EU neuznalo.

Podle slovenského prezidenta Andreje Kisky se zemím západního Balkánu ekonomicky příliš nedaří a mezi státy regionu přetrvávají historické křivdy. "Co ale všichny ty lidi spojuje, je touha být v Evropské unii," řekl Kiska. Dodal, že těmto zemím je třeba dát ohledně evropské integrace naději, což jim lze pomoci v řešení problémů.

Zasedání ve Szekszárdu se účastní prezidenti České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, tedy Miloš Zeman, Andrej Kiska, Andrzej Duda a János Áder.

Prezident Miloš Zeman
Zeman se za výroky o anexi Krymu omlouvat nebude