"Všichni bojovníci (IS), kteří se nacházejí v Mosulu, tam zemřou," dodal McGurk, jehož citovala agentura AFP. Koalici podle něj záleží nejen na tom, aby v Mosulu zvítězila, ale také na tom, aby radikálové neutekli. Američané odhadují, že v západním Mosulu a ve městě Tall Afar, které je od Mosulu vzdálené asi 60 kilometrů, se nachází asi 2500 bojovníků IS.

Čtěte také: Nežádoucí osoba. Turecká ministryně byla vykázána z Nizozemska

Podle iráckého generála Saadího vstoupily zásahové jednotky a oddíly federální policie do čtvrti Báb at-Túb, která patří k mosulskému Starému městu. Tam ale vojáci očekávají problémy, protože se ocitli v úzkých historických uličkách, jimiž neprojedou obrněné vozy.

Protivníci jsou v početní menšině a také jim chybí zbraně. Proti vojákům používají sebevražedné atentátníky, odstřelovače a minomety. Ve čtvrtích, jež zbývá osvobodit, je podle odhadů až 600.000 civilistů.

Saadí řekl, že dnes speciální jednotky útočily ve čtvrtích Al-Džadída a Al-Aghvát. Původně prý narazily na tvrdý odpor, který ale postupně ochabl. Podle Saadího je osvobozeno 17 ze 40 čtvrtí západního Mosulu.

Generál se domnívá, že západním Mosul bude osvobozen rychleji než východní část města, o niž se bojovalo tři měsíce. Postup je podle něj pomalý, protože vojáci za sebou nechtějí nechat zbytky oddílů IS a čtvrtě pečlivě pročesávají.

Ze západního Mosulu v minulých čtrnácti dnech uprchlo 65.000 civilistů, od začátku bojů o město, tedy od října, odešlo 200.000 osob.

IS obsadil sever Iráku a Sýrie v roce 2014, Mosul získal bez boje. Ofenzívě čelí nejenom v tomto druhém největším iráckém městě, ale také ve své syrské základě, jíž je Rakka.

Nepřehlédněte: Sedm let vězení kvůli SMS? Putin odsouzenou ženu propustil na svobodu