Podle rezoluce má být ustanovena nezávislá mezinárodní skupina, která chemický útok ve městě Dúmá ze 7. dubna důkladně vyšetří. Volá také po příměří, které sice přijala rezoluce schválená v únoru, nikdy k němu ale nedošlo.  

Dvanáct ruských vet

Rezoluci o vyšetřování chemických útoků již dříve několikrát vetovalo Rusko. Naposledy loni v listopadu odmítlo tři návrhy na vyšetření incidentu, kdy ve městě Chán Šajchún ovládaném povstalci byl použit jedovatý sarin, při útoku tehdy zemřelo přes 80 lidí. Západní státy v čele s USA z útoku obvinily syrskou armádu, ta společně s Ruskem ale účast popřela.

Rusko využilo své veto při projednávání všech návrhů ohledně Sýrie celkem 12krát.

Jednání o nové rezoluci by mělo začít v pondělí, kdy se ale bude hlasovat, je zatím nejasné. Západní země jsou ale ochotny s hlasováním počkat tak, aby měl návrh šanci na přijetí. Rada se tento týden sešla už pětkrát.

Rada bezpečnosti OSN v sobotu večer vetovala návrh Ruska, které navrhlo útok USA, Francie a Velké Británie odsoudit. Mimořádném zasedání svolalo Rusko.

S Ruskem hlasovaly stejně Čína a Bolívie. Z nestálých členů rady a spojenců Ruska se držel například Kazachstán, který se zdržel.

Sýrie se v roce 2013 připojila k mezinárodní konvenci, které použití chemických zbraní zakazuje.

Nové protiruské sankce

Spojené státy také připravují novou vlnu sankcí pro ty státy, které budou podporovat syrský režim prezidenta Bašára Asada. Uvedla to v neděli americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že sankce budou pravděpodobně oznámeny v pondělí.

„Budou přímo namířeny proti firmám, které obchodují se zařízením, jež má vztah k Asadovi a k použití chemických zbraní,“ řekla Haleyová pro americká média. Důvodem je stále sílící podpora, kterou Moskva poskytuje Damašku.