Bývaly doby, kdy se výroba dvojdílných plavek zdála být v Evropě odvětvím odsouzeným k zániku. Podobně jako výroba korzetů nebo cylindrů. Na plážích přibývalo dívek a žen, které se opalovaly nahoře bez, a i mužské části plážového osazenstva to přestalo připadat jako něco hodného pozornosti.

Podle velkého mezinárodního průzkumu francouzského institutu Ifop ale v posledních letech žen a dívek bez horního dílu plavek naopak rychle ubývá.

Klesá i obliba nudismu

Zatímco v roce 2016 se „nahoře bez“ opalovalo ještě 33 procent žen starších osmnácti let z pěti zkoumaných západních zemí Evropské unie, nyní je to už jen27 procent. Důvodem jsou podle ankety obavy ze sexuálního obtěžování, nízké sebevědomí, ale i péče o zdraví. Na oblibě u Evropanek ztrácí také nudismus.

Průzkumu se účastnilo na pět tisíc žen z Francie, Británie, Německa, Itálie a Španělska.

Fotogalerie: Vedro v červenci

Jedinou zemí, kde se počet žen opalujících se bez horního dílu plavek nesnižuje, je Španělsko, kde počet klesl jen velmi mírně, ze 49 na 48 procent. Druhou příčku si ve zkoumané západoevropské pětce udržely Němky. Mezi nimi ale počet žen, které si odkládají hodní díl plavek, klesl výrazně z 41 procent na pouhých 35.

Nejvíce stydlivé jsou tradičně Italky, kde po poklesu v posledních letech se nahoře bez opaluje jen 15 procent žen. Hned za nimi jsou s 19 % Britky.

Víc peněz, méně studu

Zajímavým údajem z průzkumu je fakt, že čím více ženy vydělávají, tím méně se za svá ňadra stydí. U kategorie s příjmem na 3000 euro (asi 78 tisíc korun) se bez horního dílu plavek stále obejde 36 procent západoevropských žen.

Průzkum neodpovídá na otázku, zda se na změně chování nějak podílí zvýšený příliv přistěhovalců z arabských zemí a růst muslimské populace obecně.

Obavy ze sexuálního obtěžování a přílišného zájmu mužů jsou ale podle průzkumu hlavním důvodem, proč západoevropské ženy mění své chování.