Epidemie neznámé formy zápalu plic si v středoasijském státu údajně vyžádala již přes 1700 obětí. „Kazašským úřadům se zatím nepodařilo přesně identifikovat patogen, který zápal plic způsobuje,“ varovala čínská ambasáda v Kazachstánu.

Podle britského bulvárního listu Daily Mail je jednou z obětí záhadného zápalu plic i čtyřiašedesátiletý lékař Kairat Baimukhambetov, který byl klíčovou postavou v boji proti koronaviru.

Alarmující přitom je, že od poloviny června v zemi dochází k výraznému nárůstu počtu nakažených. V některých lokalitách tak přírůstek dosahuje i stovek případů denně. Z údajů kazašských úřadů vyplývá, že počet diagnostikovaných zápalů plic v hlavním městě Nur-Sultan vzrostl oproti loňskému roku na dvojnásobek.

Tisíce nových případů

Jen v červnu přitom nemoci podlehlo 628 osob, upozornil server americké televize CNN. „Je to mnohem smrtelnější než covid-19,“ uvedla čínská ambasáda. „Nemocnice každý den přijmou až 200 nových pacientů s diagnostikovaným zápalem plic. Během několika posledních dní se však tento počet zvýšil na 300,“ dodala.

Samo kazašské ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že v období mezi 29. červnem a 5. červencem zaznamenalo více než 32 tisíc případů zápalu plic, a to včetně 451 úmrtí. Podle náměstka ministra zdravotnictví Azhara Giniyata je v nemocnicích v současnosti hospitalizováno asi 28 tisíc lidí se zápalem plic, kteří však zároveň mají negativní testy na covid-19.

Podle hlavní hygieničky Aizhan Esmagambetové je nicméně možné, že někteří pacienti jsou navzdory negativním testům nakaženi koronavirem. „V podstatě tomu tak může být, protože infekce koronavirem sestupuje z horních do dolních cest dýchacích. A test PCR někdy neukáže správný výsledek,“ uvedla.

Doporučená hygienická opatření proti nákaze jsou stejná jako u koronaviru, totiž vyhýbat se přeplněným prostorám, nosit roušku, často si umývat ruce a používat dezinfekci.

Opatření proti koronaviru

Kazachstán se ostatně, podobně jako většina světa, potýká i s epidemií koronaviru. Podle aktualizovaných údajů americké univerzity Johna Hopkinse země dosud zaznamenala 53 021 nakažených, přičemž 264 z nich komplikacím souvisejícím s onemocněním covid-19 podlehlo. Mezi nakaženými se minulý měsíc ocitl i stále velmi vlivný kazašský exprezident Nursultan Nazarbajev.

Dramatický nárůst počtu nových případů přiměl kazašské úřady k tomu, aby od 5. července znovuzavedly některá karanténní opatření. Velmi tvrdá omezení byla přitom zrušena teprve v polovině května. V současnosti jsou v devatenáctimilionové zemi mimo jiné uzemněna letadla, nefunguje mezistátní silniční doprava a uzavřena jsou i sportoviště či kina, konstatovala CNN.