Kalifornské město Montecito, které bylo nejhůře postiženo rozsáhlými sesuvy půdy, stále prohledávají stovky záchranářů, kteří po více než dvou dnech od katastrofy doufají v zázrak, že pod nánosy půdy a troskami domů mohl ještě někdo zůstat naživu.

Vedoucí hasičských sborů Gary Pitney zatím optimismus neztrácí. "Doufáme, že ještě nalezneme přeživší, řekl Pitney. Zároveň však přiznal, že pravděpodobnost, že naleznou spíše mrtvá těla, stoupá. „Budeme muset tuto realitu přijmout,“ dodal.

Pátrání komplikuje bahnitý povrch nebo spadané stožáry a dráty elektrického vedení.

Podle úřadů se nejmladší obětí neštěstí, které vyvolaly prudké deště, stala tříletá holčička, nejstarší 89letý muž.

Více než 40 lidí se také pohřešuje. Podle šerifa Billa Browna jsou mezi nimi nejen "aktivně pohřešovaní", ale i ti, jejichž jména padla při telefonátech na operační středisko a středisko pomoci rodinám.

Tito lidé podle Browna mohli opustit postiženou oblast před neštěstím a být v pořádku, nezvládli se ale ještě spojit s rodinou a přáteli.

Více než padesátikilometrový úsek pobřežní dálnice 101, která spojuje jih a sever Kalifornie, zůstává uzavřený. Nepřístupných pro plavce je také čtrnáct pláží, a to kvůli kontaminaci vodou ze záplav. Úřady se obávají, že se do oceánu mohly dostat i odpadní vody či různé chemikálie.

Během sesuvů půdy byla dosud zcela zničena stovka domů a dalších 446 bylo poškozeno. Oblast Montecito je také domovem mnoha známých osobností, například herce Roba Lowa, moderátorkek Ellen DeGeneresové a Oprah Winfreyové.

| Video: Youtube

Rozsáhlé sesuvy půdy jsou důsledkem dlouhodobého sucha a požárů v kombinaci s náhlými prudkými dešti. Neštěstí místní postihlo jen krátce poté, co v oblasti zuřil rozsáhlý lesní požár Thomas, který zničil přes 1000 staveb a stal se nejrozsáhlejším v kalifornské historii. 

| Video: Youtube