Brazilský kůň ve svízelné situaci upoutal pozornost lidí na sociálních sítích. Zvíře, které díky své hnědé srsti dostalo přezdívku Caramelo, uvázlo na střeše domu v zaplavené brazilské oblasti Canoas. Povodně způsobily minulý týden silné deště. Díky hromadným prosbám o záchranu měl příběh koně šťastný konec.

Koně natočil televizní vrtulník:

Zdroj: Youtube

Vyčerpané a zoufalé zvíře zachytil na kameru vrtulník televizní stanice Globo prolétající nad zpustošeným brazilským městem Canoas v metropolitní oblasti Porto Alegre. Silný déšť na místě zaplavil budovy a vyžádal si minimálně sto obětí.

Velká záchranná akce

Kůň přezdívaný Caramelo musel balancovat na úzkém pásu kluzkého azbestu. Když k němu hasičský tým 24 hodin poté dorazil, byl úplně vyčerpaný. „Snažili jsme se k němu přistupovat opatrně a s klidem,“ citovala agentura The Associated Press hasiče ze Sao Paula, Tiagoa Franca.

Poškozená dálnice v Číně
Utržená cesta v Číně: Řidič kamionu je hrdinou, svým manévrem odvrátil tragédii

Tým vylezl na střechu, koně uspal a znehybnil a pak položil téměř 350kilové zvíře na nafukovací člun Zodiac. Na celou operaci záchranáři využili čtyři nafukovací čluny a další čtyři plavidla s hasiči, vojáky a dalšími odborníky. Záchrannou akci také vysílalo živě několik televizních stanic.

Koně poté převezli na veterinu. Lékařka Mariângela Allgayerová, jež se ho ujala, zmínila, že byl velmi dehydrovaný. Další veterinář Bruno Schmitz uvedl, že se jedná o sedmiletého samce, kterého majitel pravděpodobně používal jako tažné zvíře pro povoz. „Byla to velmi náročná operace, která se vymykala standardům i pro specializované týmy. Díky bohu všechno dobře dopadlo,“ řekl.

K příběhu se šťastným koncem se mimo jiné vyjádřil i guvernér státu Rio Grande do Sul Eduardo Leite, jenž na svém profilu na sociální síti X napsal, že na všech životech záleží.

Skryté nebezpečí

Kůň byl jen jedním z mnoha živočichů, které se pátrací týmy snaží zachránit. Od minulého týdne zachránili asi deset tisíc zvířat, dobrovolníci pak další tisíce. Na místě jsou zřízené i provizorní útulky, které mají na starosti dobrovolníci.

Tornáda. Ilustrační foto
V USA natočili masivní tornáda. Lovec bouří rodinu zachránil na poslední chvíli

Videa na sociálních sítích z místa navíc podle portálu Daily Mail ukázala, že se ve vodě skrývá další nebezpečí. V zaplavených ulicích podle svědků plavou aligátoři, kteří na první pohled vypadají jako velké klády. Místní odborníci varovali, aby se k nim lidé nepřibližovali.

Záplavy v Brazílii, 8. května 2024Záplavy v Brazílii, 8. května 2024Zdroj: ČTK/AP/Andre Penner

Zničující následky tragédie

Přívalové deště v Brazílii zabily nejméně 107 lidí a více než 230 tisíc lidí kvůli nim muselo opustit své domovy. Záplavy zničily budovy, infrastrukturu i mosty, přičemž zablokovaly přístup do sousedního města Porto Alegre. Přívalové deště proměnily ulice v 417 městech ze 497 v Rio Grande do Sul v řeky. Guvernér Eduardo Leite uvedl, že na opravy škod bude potřeba nejméně 3,68 miliardy dolarů. Následky povodní a rozsah tragédie je podle něj zničující.

Brazílii trápily záplavy i minulý rok v únoru. Nejméně 36 lidí tehdy přišlo o život při povodních ve státě Sao Paulo. Kvůli katastrofě musela některá města zrušit karneval. V některých oblastech nejlidnatějšího brazilského státu za den spadlo více než 600 milimetrů srážek.