Nad Dubají, kam za sluncem a plážemi ročně létá kolem milionu turistů jen z Británie, se v úterý odpoledne obloha náhle zatáhla zcela nezvykle až do černa. Následoval největší vodní příval, jaký Spojené arabské emiráty zažily za 75 let vedení záznamů, uvedla BBC.

Také Rusko zažívá nejhorší záplavy za poslední desetiletí:

Záplavy v ruském Orenburgu.
Nejhorší záplavy za 10 let: Řeka Ural v Rusku dál stoupá, pohltila tisíce domů

„Ve tři hodiny odpoledne byla obloha naprosto černá a apokalyptická. Pak se přihnala průtrž. Když jsem přišel domů, vypadal jsem, jako bych vylezl z vany. Náš dům dopadl dobře, ale sousedi o dvě čísla dál jsou úplně zaplavení. Dubaj je pod vodou, někde jí stojí metr i víc,“ popsal pro britskou veřejnoprávní stanici Mark Weir. Ve městě žije deset let a pracuje jako učitel.

Zdroj: Youtube

Národní meteorologické centrum oznámilo, že v emirátu Al-Ein asi sto kilometrů jižně od Dubaje spadlo za méně než 24 hodin 254,8 milimetru srážek. Roční úhrny se přitom v pouštním státě pohybují mezi 140 a 200 milimetry.

V oblasti dubajského letiště, které patří k nejrušnějším na světě, spadlo přes 120 milimetrů, roční průměr tam bývá 76 milimetrů a v dubnu statistiky ukazují pouhých osm milimetrů, uvedly agentury.

Spekulace o původu ojedinělého přívalu rozvířila americká agentura Bloomberg. Poukázala, že ve dnech před přívalovými dešti startovala letadla rozprašující do vznikajících mraků chemické látky, které mají zvyšovat tvorbu ledových krystalů a tím i šanci na vyvolání srážek.

Setí mraků

Takzvané setí mraků používají Emiráty i řada dalších zemí několik desetiletí prakticky rutinně. O skutečné efektivně technologie pokračují mezi odborníky diskuse, poznamenal deník The Washington Post.

Jak funguje "setí mraků"

Zdroj: Youtube

Emirátech má program setí mraků na starosti Národní meteorologické centrum. Spojitost s přívalovými dešti vzápětí popřelo. „Jedním z hlavních principů setí je, že se zaměřujte na mraky brzy po jejich vzniku, než nastane déšť. Pokud už začínají bouřky, je na setí mraků pozdě. Proto ani žádná naše letadla při této události nelétala,“ řekl americké televizi CNBC náměstek generálního ředitele centra Omar Al Yazeedi.

Washington Post odkázal na hodnocení meteorologů, že přívalové deště byly přirozeným důsledkem vývoje počasí, který jejich modely předpovídaly s týdenním předstihem.

Spory mezi Čínou a Filipínami v Jihočínském moři jsou stále vyhrocenější:

Loď čínské armády - Ilustrační foto
V Jihočínském moři se vyostřují spory o území. Mohou vést ke třetí světové válce

Friederike Ottová z londýnské Imperial College, která se věnuje výzkumu role klimatické změny v extrémních meteorologických událostech, označila pro list soustředění se na setí mraků za zavádějící. Poukázala na to, že růst globálních teplot přináší silnější deště po celém světě, protože teplejší vzduch udrží více vlhkosti.

Vodní přívaly v každém případě zaplavily domy i nákupní centra a na nejméně dva dny ochromily provoz dubajského letiště, kterým ročně projde na osmdesát milionů cestujících. Tentokrát jich tam kvůli stovkám zrušených a zpožděných letů tisíce na dlouhé hodiny uvízly.

Zdroj: Youtube

O projevech a souvislostech globálních změn klimatu Deník informuje z různých úhlů. Psal například o hrozbě, kterou představuje pro přežití včel, zaznamenal zjištění badatelů o zlověstných projevech na ledovcích, překvapivém zjištění nečekaných látek na Špicberkách a všiml si i inovativních způsobů, které vědci nasazují k výzkumu mořských hlubin právě i při zkoumání klimatické změny.