Oblast jihovýchodní Louisiany a přilehlé části Mississippi postihují už tři dny silné deště, které rozvodňují tamní řeky. Podle meteorologů by se deště měly nyní přesunout do severní části Louisiany.

Louisianský guvernér John Bel Edwards vyhlásil stav nouze a nechal uzavřít školy, státní úřady a řadu silnic. Guvernér se také v sobotu vydal na obhlídku situace vrtulníkem a varoval občany, aby zatím ani po ustání dešťů nevycházeli z domovů, protože hladina řek stále stoupá. Edwards dodal, že kromě tří úmrtí se jedna osoba pohřešuje.

Záchranáři evakuují lidi z domů obklopených vodou a automobilů, které uvázly na zaplavených silnicích. Ve východní části louisianského hlavního města Baton Rouge musely být v noci evakuovány dva domy s pečovatelskou službou, řekl guvernérův mluvčí Mike Steele. Záplavy uzavřely v noci část mezistátní dálnice východně od Baton Rouge a policisté tam vyprošťovali lidi z desítek aut, řekl Steele.

Až 40 centimetrů vody

Úřady hlásí zatím tři úmrtí. U Bakeru poblíž Baton Rouge bylo v pátek nalezeno tělo 68letého muže, který se při evakuaci utopil v zaplaveném příkopu. V severní Louisianě u Greensburgu se našlo tělo muže v dodávce, která byla smetena z dálnice. V noci pak záchranáři vylovili z řeky Tickfaw tělo ženy z Amite, která spolu s manželem a tchyní jela autem a byla smetena ze silnice. Oba její spolucestující se podle místního šerifa celé hodiny drželi stromu, než byli zachráněni.

Lousianská pobočka Armády spásy musela dnes evakuovat ze svého nouzového přístřešku pro bezdomovce kolem 120 lidí, protože její budovu v Baton Rouge zaplavila voda. Několik desítek těžce nemocných pacentů evakuovala kvůli stoupající vodě v okolí místní nemocnice Ochsner Medical Center.

Od pátku napršelo v částech Louisiany až 40 centimetrů, uvádějí meteorologové. Podle předpovědí se bouřkový systém stočí dnes na sever a bude ohrožovat střední a severní oblasti Louisiany.

Krizovou situaci vyhlásilo i několik okresů ve státe Mississippi. V obou státech je rozvodněna řada řek a na většině z nich ještě průtok nevrcholil.

Oba státy zažily podobně silné záplavy letos v březnu. Tehdy zemřeli nejméně čtyři lidé a voda poškodila tisíce domů.