Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Záplava tající vody zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři a také v Kazachstánu v blízkosti řek, jako je Ural a Tobol. Prezident Kazachstánu označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

V oblastním městě Orenburg zaplavila voda dalších 300 domů a do dnešního rána stoupla hladina řeky Ural - třetí nejdelší v Evropě - o další desítky centimetrů poté, co v úterý večer dosáhla kritické výšky devět metrů a 30 centimetrů. "Aktuálně jsme zaznamenali zvýšení hladiny vody (v řece Ural) na 996 centimetrů," řekl starosta Sergej Salmin televizi Rossija 24. Dodal, že zaplaveno je už 1910 domů.

Hydrologové varují, že se situace v Orenburgu, kde žije asi 550 tisíc obyvatel může ještě zhoršovat. Pokud dále stoupne hladina Uralu, který protéká Ruskem a Kazachstánem do Kaspického moře, hrozí podle starosty odpojení vodovodu pro třetinu města. Radnice podle něj připravuje nouzový rozvoz pitné vody.

Záchranáři v zaplaveném ruském Orsku
V ruské oblasti je zaplaveno na deset tisíc domů. Voda má kulminovat ve středu

V Kurganu, oblastním městě na řece Tobol na jihu Uralu s přibližně 300 tisíci obyvateli, sirény varovaly obyvatele, aby se okamžitě evakuovali. „Evakuace byla vyhlášena preventivně ve všech částech města u řeky Tobol. Lidi odvážíme z míst, které potenciálně mohou být zaplaveny. Celkově bylo v Kurganské oblasti evakuováno 4500 lidí,“ řekl gubernátor Vadim Šumkov televizi Rossija 24.

Regionální úřady uvedly, že povodňové vody budou stoupat ještě tři dny, a předpověděly „obtížnou situaci“ až do konce dubna. Dnes místní úřady uzavřely provoz na několika silnicích v regionu, aby tam rychle dopravily zeminu na zpevnění hrází, protože se zhoršila předpověď povodní a hladina vody v řece Tobol rychle stoupla o 23 centimetrů, dodal Reuters.

Podle Šumkova, který v Kurganské oblasti v pondělí vyhlásil nouzový stav, hrozí zaplavení více než šesti desítek obcí a 4300 domů. Povodeň má podle gubernátora kulminovat mezi čtvrtkem a nedělí.

Celkový počet zaplavených domů během nynějších povodní v Rusku přesáhl 13.000, napsala dnes agentura TASS.

Špatná koordinace

Zmocněnec ruského prezidenta pro Uralský federální okruh Vladimir Jakušev si podle ruské verze listu Forbes postěžoval, že záplavám v Kurganské a Ťumenské oblasti by bylo možné se vyhnout, kdyby se podařilo dohodnout s úřady v Kazachstánu „koordinovanější“ vypouštění vodních nádrží, zachycujících jarní tání ve středoasijské zemi.

Záplavy v Orsku.
Situace v zaplaveném ruském Orsku je kritická, uvedly ruské úřady

„Když máme takové zimy a máme poměrně velké množství sněhu a v nádrži se hromadí poměrně velké zásoby vody, tak máme v tomto ohledu s kolegy (z Kazachstánu) co řešit, aby vypouštění vody z nádrží bylo koordinovanější, správnější a rovnoměrnější,“ řekl Jakušev v ruské televizi a dodal, že Kurgan se napjatě chystá na „velkou vodu“, která má podle odhadů představovat „historické maximum“.

Lze předpokládat, že ruské regiony se po sečtení škod obrátí na Moskvu se žádostí o pomoc z federálních prostředků. Podle kazachstánských médií se situace s povodněmi ve středoasijské zemi vyostřila po protržení hrází dvou přehrad, které nevydržely nápor vod z jarního tání.