„V Orsku nastala kritická situace,“ uvedl dnes Kurenkov, který zaplavené město navštívil. Ministerstvo na telegramu zveřejnilo video, na kterém jeho šéf pluje na malém člunu ulicemi Orsku. Voda ve městě dosahuje po okna domů.

Záplavy sužují celý region a podle oblastního gubernátora Denise Paslera nepolevují. Záchranné práce by navíc mohlo ještě víc zkomplikovat počasí, podle meteorologů se očekávají silné srážky.

V ruském městě Orsk se protrhla hráz. Voda zaplavila tisíce domů:

Ruské město Orsk zaplavila voda z protržené hráze.
V ruském Orsku se protrhla hráz. Voda zaplavila 4400 domů, tisíc lidí evakuovali

Pátečnímu protržení hráze předcházelo několik dní záplav v celé oblasti, která v souvislosti s tím už ve čtvrtek vyhlásila stav nouze. Orsk leží na řece Ural po proudu od Iriklinské přehrady, ze které museli po prudkém vzestupu hladiny vodohospodáři upustit rekordní množství vody. Ve městě je nyní podle úřadů zaplaveno přes 6600 domů, v oblastní metropoli Orenburg se pod vodou ocitlo na 400 obydlí.

Orsk se nachází v Rusku, asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural. Stejnojmenná řeka dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.

Zdroj: Youtube

Záplavy postihly také tuto středoasijskou zemi, přičemž kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev v sobotu hovořil o jedné z největších přírodních katastrof za posledních 80 let, napsala agentura AFP.