„Vydatné deště doprovázené silným větrem, povodněmi a sesuvy půdy v různých částech země způsobily značné škody. Ty zahrnují ztráty na životech, zničenou úrodu, poničené domy, majetek a infrastrukturu,“ uvedl tanzanský premiér Kassim Majaliwa. Zároveň varoval, že silné deště by mohly pokračovat až do května, a důrazně žádal rodiny v záplavových oblastech, aby je opustily.

Tragédie podle úřadů poznamenala v Tanzanii už na 200 tisíc lidí a 51 tisíc domácností. Silné deště se přehnaly i přes sousední Keňu a Burundi a způsobily v regionu humanitární krizi.

Dubaj aktuálně zažívá největší přívaly deště za posledních pětasedmdesát let.
Záplavy v Dubaji: Extrémní déšť způsobil chaos, obloha byla až apokalyptická

Tento týden bylo postiženo zejména keňské hlavní město. V Nairobi obvykle v dubnu spadne kolem 150 milimetrů srážek, ale zatím se odhaduje, že spadlo mezi 200 a 300 milimetry srážek, napsal deník The Guardian. Záplavy se ve středu rozšířily po celém městě a lidé se museli uchýlit na střechy domů, kde mnozí přečkali noc. Prezident William Ruto nařídil armádě, aby pomohla s odstraňováním škod, v některých chudinských čtvrtích byly smeteny celé domy a voda odnesla nábytek a zboží. Déšť měl obzvlášť silný dopad na hustě obydlené slumy, kde způsobil bleskové záplavy a sesuvy půdy. Obyvatelé Mathare, jednoho z nairobských slumů, kteří se ocitli bez domova, našli útočiště ve školách.

Zdroj: Youtube

V dalším zasaženém státě, v Burundi, bylo kvůli dešťům a záplavám vysídleno téměř 100 tisíc lidí, informuje BBC.