Voda zalila celé čtvrti a silnice, strhávala domy. Záchranáři se snaží dostat k lidem, které povodeň odřízla od okolního světa, odklízejí silnice. „Pátracím a záchranným týmům se nedaří dostat na některá místa, je to chaos,“ řekl starosta města Sao Sebastiao Felipe Augusto. „Ještě jsme nezhodnotili rozsah škod, snažíme se zachraňovat lidi,“ dodal. V tomto městě ležícím na pobřeží se pohřešují desítky lidí a zřítilo se asi 50 domů.

Obyvatelé odnáší své věci z trosek domu zříceného při zemětřesení v tureckém městě Samandag
Zemětřesení v Turecku: Záchranáři ukončují pátrání, zemi navštívil Blinken

V některých oblastech nejlidnatějšího brazilského státu v neděli spadlo více než 600 milimetrů srážek, což odpovídá dvojnásobku úhrnu za celý měsíc. V šesti městech byl na půl roku vyhlášen kalamitní stav. Podle místních médií byl kvůli silnému větru a velkým vlnám uzavřen i přístav v Santosu, který je největší v Latinské Americe.

Mezi oběťmi jsou i děti

Mezi oběťmi záplav jsou i děti. Podle vlády státu Sao Paulo se ovšem podařilo zachránit dvouleté batole a těhotnou ženu v porodních bolestech.

Města ležící v severní části pobřeží zrušila karnevalové oslavy. BBC píše, že jde o místa, kam tradičně míří bohatí turisté, kteří se chtějí vyhnout obřím pouličním akcím ve velkých městech. Oslavy trvají obvykle pět dnů před Popeleční středou a patří k symbolům Brazílie.

Očekává se, že do zasažených míst v pondělí přijede brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. BBC píše, že v oblasti se čekají další vydatné deště, které mohou situaci při záchranných operacích dále zkomplikovat. Extrémy počasí, jako jsou třeba záplavy, budou v příštích letech kvůli dopadům změny klimatu zřejmě častější.