Hladina vody už v sobotu ráno vystoupila do výšky 158 metrů, jen 17 metrů pod maximální kapacitou nádrže, sdělil úřad pro kontrolu povodní v provincii Chu-pej agentuře AP.

Voda přitom může ještě stoupat; čínské úřady vydaly varování před dalšími silnými dešti v celé oblasti. Záplavy už si v jižní Číně od 1. července vyžádaly více než 270 obětí a dalších více než 200 osob se pohřešuje.

Povodně by se ale mohly stát prubířským kamenem přehrady Tři soutěsky. Projekt, který spolykal 23 miliard dolarů, a kvůli němuž bylo přestěhováno více než 1,4 milionu obyvatel, Čína roky propaguje jako nejlepší způsob jak zabránit povodním v okolí řeky Čchang-ťiang (Dlouhá řeka, na dolním toku zvaná Jang-c'-ťiang).

Před sedmi lety čínští oficiální činitelé tvrdili, že přehrada vydrží i desetitisíciletou vodu. Ale během nynějších záplav, které neochabují, čínští úředníci své tehdejší nadšení mírní a varují, že kapacita přehrady je omezená.

Už v roce 2007 zaznělo, že přehrada zadrží "nejhorší záplavy za 1000 let" a tento týden prohlásil předseda korporace Tři soutěsky Cchao Kuang-ťing, že může "naprosto zaručit", že přehrada vydrží záplavy stoleté.

Kritici už dlouho tvrdí, že největší hydroelektrárna na světě, jejíž nádrž je dlouhá 660 kilometrů, může způsobit geologické katastrofy, jako jsou sesuvy půdy; o dopadu na životní prostředí a ekosystém nemluvě.