Bouře Daniel zasáhla Libyi v neděli. Vydatné srážky způsobily protržení dvou přehrad nad městem Darná, které vzápětí bleskově zaplavila přívalová vlna. Podle starosty tohoto přístavního města, jehož počet obyvatel se odhaduje zhruba na 100 tisíc, může být konečný počet obětí vzhledem k počtu zničených budov až 20 tisíc.

Ničivé záplavy v Libyi, září 2023
Katastrofické záplavy v Libyi: Více než pět tisíc mrtvých, márnice nestíhají

K takto rozsáhlé tragédii nicméně podle dnešního vyjádření generálního tajemníka Světové meteorologické organizace (WMO) Petteriho Taalase nemuselo vůbec dojít. „Kdyby bývala normálně fungovala meteorologická služba, mohli vydat varování. Úřady pro nouzové situace mohly provést evakuaci,“ prohlásil Taalas.

WMO už dříve tento týden uvedla, že národní meteorologické centrum vydalo varování 72 hodin před záplavami a uvědomilo všechny státní úřady e-mailem a prostřednictvím médií. Představitelé východolibyjské správy pak veřejnost před blížící se bouří skutečně varovali, ale v sobotu nařídili evakuaci jen obyvatelům podél pobřeží, neboť se obávali velké vody od moře. Žádné varování před možností protržení přehrad nad městem vydáno nebylo.

Zdroj: Youtube

Problémy s údržbou přehrad

Obě přehrady byly postaveny v sedmdesátých letech a státní audit v roce 2021 ukázal, že nebyly řádně udržovány, přestože na jejich údržbu bylo v letech 2012 a 2013 vyčleněno přes dva miliony eur. Premiér západolibyjské vlády sídlící v Tripolisu Abdal Hamíd Dbaíbá na čtvrtečním zasedání kabinetu připustil problémy s údržbou přehrad a vyzval vrchního státního zástupce, aby neprodleně zahájil vyšetřování okolností jejich zborcení a také aby prošetřil stížnosti, že místní úřady nařídily během osudné noci zákaz vycházení namísto evakuace.

Výzvy k vyšetření příčin katastrofy ovšem přicházejí z obou znesvářených stran v zemi, která je rozdělená dvojvládím na západě a na východě, připomíná britský list The Guardian. Předseda východolibyjské prezidentské rady Muhammad Júnis Manfí prohlásil, že žádá vyšetřování, které „požene k odpovědnosti každého, kdo se dopustil chyby nebo nedbalosti tím, že neučinil či naopak učinil kroky, které vedly ke zhroucení městských přehrad“.

Zdroj: Youtube

Mezi lidmi se současně zvedá vlna hněvu v otázkách, zda úřady dlouhodobě ignorovaly varování ohledně stavu obou přehrad, proč od roku 2011, kdy v zemi vypukla občanská válka, nedokázaly najít nové dodavatele na jejich údržbu a jaké přesně vydaly policie a bezpečnostní složky pokyny večer před povodní, uvedl The Guardian.

Místo evakuace nařídili lidem zůstat doma

V roce 2007 byla uzavřena smlouva o práci na přehradách s tureckou firmou, ta však z Libye odešla v roce 2011, když vypukly boje, a už se nevrátila. Většina ze sumy 39 milionů dinárů, která byla na údržbu přehrad vyčleněna v roce 2003, se neutratila a později byla ministerstvu vodních zdrojů odebrána. Po odchodu turecké firmy ze země byly její stroje rozkradeny a staveniště zůstalo opuštěné. Vyplývá to z informací, které podle Guardianu sdělil premiérovi šéf tohoto resortu na zasedání západolibyjské vlády.

Maroko zasáhlo silné zemětřesení
Tragické zemětřesení uvrhlo Maroko do smutku. V Marrákeši se spalo v ulicích

Případné vyšetřování by se mělo také zaměřit na okolnosti, které vedly k zatčení vedoucího kandidáta v komunálních volbách v Darná. V důsledku toho byly volby, plánované na září, zrušeny a město zůstalo pod kontrolou vojenských představitelů. Město bylo v minulosti řízeno různými správami, ale širší region ovládá Libyjská národní armáda (LNA), kterou vede autoritářský polní maršál Chalífa Haftar se svými syny.

Obyvatelé Darná si byli dobře vědomi nebezpečí, které představovaly neudržované hráze z kamení a jílu přímo nad městem a řeka protékající jeho středem bez zpevněného nábřeží. Proto také nyní představitelé bezpečnostního aparátu LNA čelí obviněním, že se to snažili zatajit a když bouře Daniel v neděli večer udeřila v plné síle na libyjskou pevninu, vystoupili v televizi s výzvou k občanům, aby zůstali doma a nevycházeli, místo aby se evakuovali.