„Našli jsme těla tří lidí: dvou na ulici a jednoho v domě. Poslední jmenovaný se v pátek večer odmítl evakuovat,“ uvedly ruské úřady. Odpoledne ale TASS psal jen o dvou tělech nalezených v domech. Příčinou smrti těchto dvou lidí navíc podle úřadů nebylo utonutí.

Protržení hráze předcházelo několik dní záplav v celé oblasti, která v souvislosti s tím ve čtvrtek vyhlásila stav nouze. Orsk leží na řece Ural po proudu od Iriklinské přehrady, ze které musely po prudkém zdvižení hladiny úřady upustit rekordní množství vody, napsal ruskojazyčný server BBC. Hladina řeky v oblasti Orsku dosahuje 9,6 metru. Nejvyšší povolená hranice je přitom 5,5 metru.

Zemětřesení na Tchaj-wanu a hledání pohřešovaných
Ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu: Z hor pršelo kamení, záchranáři bojují s časem

V Orsku se část hráze sloužící k regulaci vody protrhla ve Starém městě, tedy v části ležící na asijském břehu Uralu. Evakuovat se muselo 1121 lidí, přičemž ze zdravotnických zařízení v záplavové oblasti muselo být přesunuto i 88 pacientů. K evakuacím, které stále pokračují, jsou využívány plovoucí transportéry, které pojmou až 50 osob najednou, i menší motorové a nafukovací čluny. Na místě jsou stovky záchranářů.

Zaplaveno je nyní ve městě podle TASS na 4400 obytných budov. Hladina vody se podle úřadů v zaplavených oblastech od pátku zvýšila, přičemž kulminace se teprve čeká. Úřady se domnívají, že voda ustoupí nejdříve za týden a půl až dva týdny.

Na záběrech zveřejněných listem Kommersant je v ulicích Orsku nejméně půl metru vody, v některých oblastech je ale vidět jednopatrové domy zaplavené až po střechu. Dočasně je v oblasti uzavřeno 47 mostů a 106 úseků silnic.

V Orsku žije podle dostupných údajů zhruba 190 tisíc lidí. Město se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural a protéká jím řeka Ural, která dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.