V největším městě USA New Yorku zahynulo 15 lidí, z nichž 11 pravděpodobně utonula v suterénních bytech, uvedla dnes newyorská policie. Například dva lidé, matka se synem, zahynuli, když se do jejich sklepního bytu nahrnula voda poté, co se částečně zřítila zeď domu.

V sousedním státě New Jersey si bouře vyžádala 23 životů a v Pensylvánii další nejméně tři, vyplývá z průběžných bilancí místních úřadů. K tragické bilanci v New Jersey přispěli čtyři mrtví, kteří byli nalezeni v bytovém komplexu ve městě Elizabeth. V témže státě ve městě Passaic utonul muž v autě, které zaplavila voda. Ostatní dva cestující vyprostili z vozu hasiči.

Záplavy ve městě Manville v americkém státě New Jersey, 2. září 2021
Ničivé záplavy v USA: Ženu se synem voda uvěznila v bytě: Strašně jsem se bála

Ve městě Mullica Hill ve státě New Jersey tornádo poničilo několik rodinných domů a v obci Kearny se zřítila střecha pošty, když byli uvnitř lidé. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy z míst, kde silný vítr vyvracel stromy a strhal sloupy elektrického vedení.

"Jste v životu nebezpečné situaci. Letící trosky mohou být pro lidi bez úkrytu smrtící," varovala před tornádem americká Národní meteorologická služba (NWS) obyvatele v okolí města Gloucester City v New Jersey. Pozůstatky hurikánu se ve středu přehnaly také částmi států Delaware, Connecticut nebo Massachusetts.

Velké záplavy podél řeky Schuylkill v Pensylvánii zalily dálnice a potopily automobily. V oblasti Filadelfie byla přerušena železniční doprava. Místní úřady dnes očekávaly "historickou povodeň", neboť hladiny řek dále stoupaly. Pod vodou se z velké části ocitla obec Manayunk.

Desítky miliard litrů srážek

Stanice CNN uvedla, že za pět hodin na město New York spadlo 132,5 miliard litrů srážek, což si lze představit jako 50 tisíc olympijských bazénů. V Central Parku na Manhattanu spadl během několika hodin ekvivalent měsíčních srážek, ve středu tam meteorologové naměřili 185,4 milimetrů za hodinu, čímž byl překonán dosavadní rekord z roku 1927. Nevídané srážky hlásilo také letiště Newark, které ve středu v noci přerušilo provoz a dnes zůstával omezený. Zrušeno bylo dosud nejméně 370 letů.

Zamalované ženské tváře na salonech krásy v Kábulu.
Ženy jako já jsou terčem Tálibánu, jsme moc vidět, tvrdí vizážistka z Kábulu

"Pro město New York vyhlašuji stav nouze… máme tu rekordní přívaly deště, silné záplavy a nebezpečné podmínky na silnicích," napsal na twitteru newyorský starosta Bill de Blasio. V noci záchranáři pomáhali lidem uvázlým v nejméně 17 soupravách metra dostat se do bezpečí. Nikdo z cestujících nebyl zraněn.

Newyorská policie obyvatele města vyzvala, aby neblokovali záchranným složkám silnice a necestovali. Ve městě zasahovali hasiči. Metro bylo téměř celé zavřené a nefunguje ani většina další hromadné dopravy. Nepřízeň počasí také zpozdila zápasy na tenisovém US Open.

Ida zasáhla Louisianu jako hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále a provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Živel nad pevninou postupně slábl a přesouval se směrem na sever. V Louisianě jsou stále stovky domácností bez proudu a v New Orleansu platí noční zákaz vycházení. Dnes se znovu otevřela většina přístavů na americkém pobřeží Mexického zálivu.

Z Louisiany jsou i dnes hlášeny nové oběti živlu. Po řádění hurikánu zemřeli čtyři obyvatelé soukromého pečovatelského domu, přičemž tři úmrtí patrně souvisejí přímo s bouří, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu. Jeho inspektorům přitom zařízení znemožnilo plné vyšetřování. "Jsme vážně znepokojeni podmínkami v tomto zařízení," uvedlo ministerstvo a dodalo, že se snaží najít bezpečné místo pro všech 843 obyvatel domova.

Ruský prezident Vladimir Putin beseduje s žáky ve škole při zahájení školního roku
Žák si troufl v dějepise opravit Putina. Kreml chlapce brání před kritikou

Americký prezident Joe Biden dnes ujistil, že jeho administrativa je "připravena poskytnout veškerou pomoc, které bude potřeba", v reakci na poslední přírodní pohromy počínaje rozsáhlými lesními požáry v Kalifornii a konče hurikánem Ida. Záplavy v Louisianě byly menší než ty, které region postihly během hurikánu Katrina na konci srpna 2005, zdůraznil prezident a k dobru to připsal federálním investicím do systému protipovodňových hrází v oblasti. "Vydrželo to, bylo to pevné, fungovalo to," prohlásil Biden. "Musíme opravit elektřinu. Musíme dodat více potravin, paliva a vody," dodal šéf Bílého domu.