Izraelské zpravodajské služby také podle Hagariho disponují odposlechem, na kterém se dva zástupci hnutí Hamás baví o vadné raketě Islámského džihádu, jež nemocnici zasáhla. Při úterním výbuchu podle zdravotnických úřadů v oblasti, kterou Hamás ovládá, zahynulo kolem 500 Palestinců. I tuto bilanci však Izrael zpochybňuje; Hamás podle Hagariho počet mrtvých vědomě nadsazuje, píše agentura Reuters.

Izrael ostřeluje Gazu raketami a plánuje pozemní operaci. Obyvatele vyzývá k evakuaci
Zásah nemocnice v Gaze: Co vše se ví, výpovědi svědků, reakce Izraele a Hamásu

„Podle našich zpravodajců Hamás zhodnotil zprávy o explozi, pochopil s naprostou jistotou, že šlo o selhání rakety Islámského džihádu a rozhodl se zahájit globální mediální kampaň, aby zastřel, co se doopravdy stalo. Zašli i tak daleko, že nadsadili počet mrtvých,“ řekl Hagari novinářům podle listu The Times of Israel (ToI).

Zveřejněné záběry z dronu izraelská armáda doprovází vysvětlením, že její vzdušné údery po sobě zanechávají kráter, který u nemocnice Al-Ahlí chybí. Požár na přilehlém parkovišti a úlomky munice na okolních, převážně neporušených budovách podle Izraelců podporují závěr, že explozi způsobila vadná raketa, kterou se pokusil odpálit palestinský Islámský džihád z prostoru hřbitova za nemocnicí.

Při útoku na nemocnici v Gaze zemřely stovky lidí. Palestinci viní Izrael
Při útoku na nemocnici v Gaze zemřelo 500 lidí. Hamás a Izrael se viní navzájem

Armádní mluvčí podle Reuters uvedl, že za posledních 11 dní bylo z Gazy odpáleno asi 450 raket, které selhaly a dopadly na jiné místo v enklávě, aniž by se dostaly přes hranici s Izraelem.

Lipavský: Důkazů přibývá

Důkazů, že úterní útok na nemocnici Al-Ahlí v Pásmu Gazy způsobila vadná raketa Islámského džihádu, přibývá, uvedl na sociální síti X ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Poučením podle šéfa české diplomacie je, že unáhlené závěry mohou způsobit mnoho škod.

Lipavský je zprávami z nemocnice hluboce znepokojen. „Tato válka si už vybrala významnou daň na životech civilistů, což je tragédie,“ uvedl a rodinám obětí vyjádřil soustrast. „Přibývá důkazů, že útok na nemocnici Al-Ahlí způsobila vadná raketa Islámského džihádu,“ konstatoval ministr. Poučením podle něj je, že unáhlené závěry mohou způsobit škody. „Je velmi důležité nesdílet mylné informace a vždy čekat na fakta,“ dodal