Nemocnici Al-Ahlí v Pásmu Gazy, která patří anglikánské církvi, údajně někdo zasáhl bez předchozího varování. Záběry, které z místa živě vysílala katarská televize Al-Džazíra, ukazovaly obrovský požár, který zachvátil budovu, a taky trosky i těla roztroušená po okolí.

Úder se odehrál kolem půl osmé večer místního času. V tu dobu byla nemocnice plná lidí zraněných po předchozím izraelském ostřelování, ale také civilistů, kteří zde hledali útočiště v domnění, že areál je bezpečnější než jejich domovy.

Izrael zveřejnil záběry, které dokazují, že jeho dron nemocnici v Gaze nezasáhl
Zásah nemocnice v Gaze: Izraelský dron na budovu nezaútočil, ukazují záběry

„Během operace pacienta se ozval silný výbuch. Poté na operační sál spadl strop. Je to masakr,“ citovala svědectví chirurga Ghassana Abu Sitty stanice Al-Džazíra s odkazem na jeho facebookový příspěvek. „Vyšel jsem ven bočním vchodem, pak jsem viděl, jak celá budova hoří,“ dodal.

Dále popsal, jak se zranění lidé potáceli směrem ke zdravotníkům, následně tedy běžel na pohotovost. „Přiložil jsem škrtidlo na stehno muži, kterému šrapnel ustřelil nohu. Pak jsem ošetřil muže s poraněním krku. Poté jsme ho naložili do sanitky, která jej odvezla do jiné nemocnice,“ napsal Abu Sitta.

Lékař z Gazy hovoří o útoku na nemocnici:

Zdroj: Youtube

Stanice Al-Džazíra ukázala záběry z místa tragédie, které ve středu ráno zdokumentoval palestinský novinář. Na nich lze vidět zaschlé stopy po krvi, poničené pokoje i trosky vyskytující se po celé ploše areálu.

O hrůzách promluvili i lékaři ze zdravotních zařízení, kam byli převezeni poranění i mrtví lidé po zásahu Al-Ahlí. „Bylo to strašné. Někteří z nich byli bez hlav, vykuchaní nebo jim chyběly končetiny,“ sdělil pro agenturu AP ředitel nemocnice Al-Šifa Mohammed Abu Selmia.

Dodal, že doktoři kvůli plným kapacitám museli operovat na podlahách chodeb a většinou bez podání anastezie. „Nemáme ani léky, vybavení či lůžka. Je potřeba všechno doplnit,“ sdělil.

Nejasný původ útoku

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví se nemocnice Al-Ahlí ocitla pod palbou už v sobotu. Dle prohlášení Hamásu citovaného televizí Al-Džazíra měl Izrael vypálit dva dělostřelecké granáty jako varování. O den později pak tamní ředitel obdržel telefonát, ve kterém ho Izraelci požádali o evakuaci nemocnice.

Při útoku na nemocnici v Gaze zemřely stovky lidí. Palestinci viní Izrael
Při útoku na nemocnici v Gaze zemřelo 500 lidí. Hamás a Izrael se viní navzájem

Izraelská armáda však tato tvrzení popřela. Dnes navíc zveřejnila záběry z dronu, které údajně dokazují, že Izrael nemá útok na svědomí, protože po zásahu leteckou municí by vznikl kráter. Ten ale na parkovišti není. 

Naopak mluvčí armády Daniel Hagari dle deníku Times of Israel uvedl, že v úterý v sedm večer zaznamenali vypálení salvy asi deseti palestinských raket hnutí Islámský džihád z hřbitova nedaleko nemocnice. Poté se objevily zprávy o zásahu nemocnice v Gaze.

Okamžik, kdy nemocnici v Gaze zasáhla raketa:

Zdroj: Youtube

Ve čtvrtek 19. října stanice Al-Džazíra zveřejnila svůj videorozbor, podle kterého údajně nemohla zbloudilá raketa vypálená palestinským hnutím Islámský džihád zasáhnout nemocnici. Nutno však upozornit, že katarská televize je silně proarabská.

Po incidentu se na sociálních sítích objevují i další videa údajně ukazující zásahy raketou nebo situaci po úderu. Je však složité nezávisle ověřit jejich pravost. Mnohdy se jedná i o staré záběry z jiných událostí.