Policisté se 25letého Jaylanda Walkera snažili zastavit kvůli dopravnímu přestupku v noci 27. června. Muž ale policistům ujížděl a po několikaminutové honičce vyskočil z auta a začal utíkat. Podle záběrů zveřejněných v neděli policií měl na hlavě lyžařskou kuklu. Policisté se domnívali, že je ozbrojený a nebezpečný. V jeho autě posléze našli zbraň, přímo u něj se ale podle televize NBC zbraň nenašla.

Policie několik videí přehrála na tiskové konferenci. Na jednom z nich je podle ní vidět, že muž z auta na policisty střílí. Podle agentury AP je na záběrech slyšet výstřel a vidět záblesk.

Záchranáři, policisté a hasiči zasahují na místě střelby v nákupním centru v dánské Kodani, 3. července 2022.
Dán v nákupním centru v Kodani zastřelil tři lidi, tři jsou v kritickém stavu

Akronský policejní velitel Stephen Mylett uvedl, že se policisté domnívali, že Walker po vystoupení z auta "zaujímá palebnou pozici". To je podle něj přimělo reagovat na potenciální hrozbu. Na dotazy novinářů, zda Walker ze svého auta střílel, Mylett odpověděl, že se policie po incidentu vrátila na místo, kde podle ní Walker střílel z auta, a našla tam nábojnici, která se shodovala se střelnou zbraní ve Walkerově vozidle.

Upozorňujeme, že následující záběry jsou drastické:

Právní zástupce Walkerovy rodiny Bobby DiCello novinářům řekl, že pro násilný zákrok neměla policie žádné odůvodnění. Strážníci podle něj stříleli i ve chvíli, kdy muž už ležel na zemi. „Nechápu, jak se z toho stalo pronásledování," řekl DiCello. Dodal, že netuší, proč Walker před policií utíkal. Uvedl také, že Walkerovi nedávno zemřela snoubenka.

Prokuratura v Ohiu slíbila, že záležitost "plně, spravedlivě a odborně prošetří". Policisté, kteří se na střelbě podíleli, jsou v rámci placeného volna postaveni mimo službu, což je podle agentury AP standardní postup.

Pohled na uvolněný ledovec v blízkosti vrcholku Marmolada v italských Alpách, 3. července 2022.
V italských Alpách se uvolnil ledovec. Nejméně šest lidí zahynulo

V neděli odpoledne se v Akronu před radnicí shromáždilo několik stovek lidí na demonstraci, kterou organizovala asociace bránící práva černošských obyvatel NAACP. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Spravedlnost pro Jaylanda" nebo "Black Lives Matter" (Na černošských životech záleží) s odkazem na hnutí, které upozorňuje na případy policejního násilí vůči černošskému obyvatelstvu.

Později v neděli policejní těžkooděnci použili slzný plyn, aby rozehnali demonstranty, kteří protestovali před policejním velitelstvím v Akronu, uvedla stanice WKYC-TV.